Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır?

Meslek Kursları
Onlar günlük hayatımızın her yerindeler. Üniversitede, vapurda, AVM’de, konserde…. Özel güvenlikler, güvenliğimizi sağlamak için canla başla çalışıyorlar. Peki ama hiç düşündünüz mü, bir özel gü...
EMOJİLE

Onlar günlük hayatımızın her yerindeler. Üniversitede, vapurda, AVM’de, konserde…. Özel güvenlikler, güvenliğimizi sağlamak için canla başla çalışıyorlar. Peki ama hiç düşündünüz mü, bir özel güvenlik porsoneli nasıl seçilir, kimler özel güvenlik olabilir?

Bu süreç aslında hiç de öyle kolay bir süreç değil. Oldukça mesakkatli bir bir yolculuk onlarınki.

Öncelikle dilerseniz özel güvenlik olma şartları, yani kimlerin özel güvenlik olabileceğine bakalım:

Özel güvenlik olabilmenin ilk koşulu öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek.

– Vucut ve akıl sağlığınız yerindeyse diğer maddeye geçebiliriz.

– Kasten işlediğiniz bir suçunuz varsa ve bu suçtan dolayı da 1 yıl ve daha fazlası bir ceza almışsanız maalesef ki bizimle değilsiniz. Üstelik bu suçunuz affa uğramış olsa bile durum değişmiyor.

– Özel güvenlik olabilmek için reşit olmanız yetmiyor. 18’e 3 ekle… Ne etti:21.

– En az lise mezunu olmanız gerekiyor.

Eğer ki bütün bu şartları üzerinizde taşıyorsanız diğer sorunun cevabına geçebiliriz:

Nasıl Özel Güvenlik Görevlisi Olunur?

Yukarıdaki özellikleri taşıyorsanız silahsız özel güvenlik görevlisi rahatlıkla olabilirsiniz. Yapacağınız tek şey ikamet edilen il valiliğine başvuruda bulunmak.  Ama silahlı özel güvenlik personeli olmak istiyorsanız durum biraz değişiyor. Öncelikle herhangi bir özel güvenlik kuruma başvuruda bulunmanız ve bu kurumdan 20 saatlik temel silah atış eğitimi almanız şart.

Ee, sonra? Sonrası şöyle; eğer ki 20 saatlik bu eğitimi de tamamlamışsanız sırada yıl içinde beş defa düzenlenen özel güvenlik sınavında başarılı olmanız gerekiyor.  Sonrasında tıpkı silahsız arkadaşlar gibi bağlı bulunulan il valiliğine müracaat etmek gerekiyor.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Gelelim en zorlu bölüme. Özel güvenlik kimlik kartı almak oldukça zorlu bir eylem. Öncelikle bağlı bulunduğunuz il emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunuyorsunuz. Gerekli belgleri iletip size verilen formuda dolduruyorsunuz. Sonrasında ise internetten online başvuru yapıyorsunuz. Bu kadar.

Özel güvenlik kimlik kartı randevu saatlerini ise emniyet müdürlüğünün sayfasından takip edebilirsiniz.

Bol şans.