Popüler Kültürde Fotoğrafçılık

İş Dünyası
Ancak uzun zamandır tartışılan bir konu; "fotoğrafçılık moda mı yoksa moda fotografçılığı sanat mı?" İşte bu soru bugün İstanbul Modern‘de tartışılacak… Murat Germen ve Orha...
EMOJİLE

Ancak uzun zamandır tartışılan bir konu; "fotoğrafçılık moda mı yoksa moda fotografçılığı sanat mı?" İşte bu soru bugün İstanbul Modernde tartışılacak…

Murat Germen ve Orhan Cem Çetin bugün saat 16.00‘da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleştirecekleri söyleşiyle Çağdaş Fotoğraf Serileri söyleşi dizisine devam ediyorlar.

Serinin bugünkü konusu ise moda fotoğrafçılığının sanatla olan ilişkisi. Reklam fotoğrafçılığı, fotoğrafçının iş akışı içinde yaratıcılığını sergileyemediği, işvereninin verdiği tanımlar ve çizdiği sınırlar dahilinde mesleğini icra ettiği durumlardan biri.

Reklam fotoğrafçılığının bir dalı olan moda fotoğrafçılığı da bunun aksine, işverenin verdiği ayrıntılı tanımlara rağmen, çekici görüntüler yakalamaya müsait bir doğaya sahip. Az sayıda fotoğrafçı, yüzleştiği baskılara rağmen yaratıcılığının önündeki bu temel engeli aşarak, işlerini reklamverenin istekleri ve sınırlarının önüne geçirebiliyor. Böyle olunca da fotoğrafın altındaki imza bir bakışta tanınabiliyor. Kişiselleşen işler, çalışmanın ticari yapısına rağmen sanata bir adım daha yaklaşmış oluyor. Bu durum sonucu da fotoğrafçının kişisel ve ticari işleri arasında bir ayrıma gitmek imkânsız bir hal alıyor. "Fotoğrafçılık moda mı oldu, moda fotoğrafçılığı sanat mı oldu?" başlıklı söyleşinin odağında moda fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Irwing Penn, David LaChapelle, Juergen Teller, Terry Richardson‘ın eserleri olacak.

Söyleşiye katılım ücretsiz. Tel: (0212) 334 73 00

İstanbul Modern: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri
Sahası Antrepo No:4 Karaköy – İSTANBUL