Ofiste Mutlu Olmanın 7 Yolu!..

İş Dünyası
ÖNCELİKLERİ BELİRLEYİN-EISENHOWER İLKESİ   Önünüze yığılan iş yükünü düzenlemek için eski ABD başkanlarından Eisenhower’in öncelik sıralaması faydalı olabilir: ‘Önemli ve acil’ ...
EMOJİLE

ÖNCELİKLERİ BELİRLEYİN-EISENHOWER İLKESİ

 

Önünüze yığılan iş yükünü düzenlemek için eski ABD başkanlarından Eisenhower’in öncelik sıralaması faydalı olabilir: ‘Önemli ve acil’ olanlar en öncelikli konulardır. Bunu ‘acil’ olanlar izler.

 

Bunlar belirli bir zamana kadar bitirilmesi gereken işlerdir.

 

Üçüncü sırada ‘önemli’ olan konular yer alır. Bu öncelik sistemine göre işlerinizi düzenleyebilirsiniz.

 

Bir aktivite listesi yapın ve her bir işe ayırmanız gereken zamanı belirleyin. Listede tamamladığınız işleri işaretleyin.

 

Her bitti işaretinden sonra motivasyonunuz artacaktır.

 

Yeni bir iş gününe başladınız.Durmadan çalan telefon, şefin acilen istediği dosyalar, bunlar yetmiyormuş gibi iş arkadaşlarınızdan gelen sorular, zaten yetiştirmeniz gereken projelerin üstüne eklenince saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

 

Bakıyorsunuz iş saati sona ermiş ve günün sonuna geldiğinizde, yine işlerin yarısı yerinde duruyor. Günler böyle akıp gidiyor, işinizden aldığınız zevk ve tatmin giderek azalıyor, yerine bitmemiş işlerin stresi gelmeye başlıyor.

 

Bu stres gün geçtikçe artıp kronik bir hale geliyor. Kronik stres ise sağlığımızı tehdit eden unsurların başında geliyor.

 

Bu gidişe karşı bir şeyler yapmayı deneyip, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz aslında.

 

VAKİT NAKİTTİR

 

Zamansal öncelikleri 60 : 40 ilkesine göre belirleyin. Bunun anlamı şudur: Zamanın yüzde 60’ını asıl işinize ayırın, yüzde 20’sini beklenmedik aktivitelere ve geri kalan yüzde 20’sini ise kendinize ayırın.

 

Zamanınızı planlarken daima kişisel performans eğrinizi dikkate alın. Sıkıcı veya zor işleri öğle tatilinden sonraya bırakmayın ve bunları daha zinde olduğunuz sabah saatlerinde halledin, böylece bitmemiş tatsız bir işin stresini de üstünüzden atmış olursunuz.

 

SIKICI OLANLARI ÖNE ÇEKİN

 

Aynı öneme sahip iki iş varsa daha sıkıcı olanı önce yapın. Sözgelimi memnuniyetsiz bir müşteriyle görüşmeniz gerekiyorsa buna öncelikverin.

 

Zira hoş olmayan işler ertelendikçe sizi bloke eder. Oysa bu tip işleri masadan temizledikçe sonrakilerin önü açılır.

 

MASA TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

 

O an üzerinde uğraştığınız iş veya projeyle alakası olmayan dosyaları, kağıtları masanızdan kaldırın.

 

Masada yığılı evraklar sizin o anda uğraştığınız işe yoğunlaşmanızı zorlaştırır ve işlerin arasında boğulduğunuz izlenimi yaratır.

 

DOĞRU ZAMANDA ‘HAYIR’ DEMEK

 

Bir işi yaparken araya girmesi gereken kısa zamanda çözümlenebilecek başka acil durumlar karşınıza çıkabilir.

 

Ama bu, kesinlikle rutin bir hale gelmemelidir. Onun için bazen “Hayır” diyebilmelisiniz, “Hayır” diyebilmek sizi bazen çok ağır stres yükünden kurtarabilir, gerektiğinde kibarca reddetmeyi öğrenin.

 

GEVŞEMEK İÇİN MİNİ MOLALAR

 

Saatler boyunca bilgisayar başında oturmak kas gerginliğine olduğu kadar performansın düşmesine de neden olur.

 

Kısa gevşeme egzersizleri ve aralar gücünüzü tazeleyecektir. Sözgelimi gözlerinizi kapatarak veya pencerenizden dışarı bakarak çalışmaya kısa aralar verin.

 

Şakak ve alın masajı da çok rahatlatıcıdır. Parmak uçlarınızı alnınızın ortasına koyun ve yavaşça bastırarak şakaklara doğru hareket ettirin.

 

Devamlı çalışıyorsanız, bir saat içinde bunları yapacağınız üç ila beş adet mini mola verin.

 

İŞ ÇIKIŞINDA SORUNLARI BÜRODA BIRAKIN

 

İş günü bittiğinde, iş gününün sorunlarını büroda bırakın. İşten ayrılmadan önce 20 dakika kadar bir zaman ayırın ve o gün yaptıklarınızla ertesi gün yapmanız gerekenleri planlayın.

 

İşle ilgili durumları bu 20 dakikada düşünüp planlayın, mümkünse iş dışına taşımayın ve özellikle yatak odanızda bunları düşünmemeye çalışın ki dinlendirici bir uyku uyuyabilin.

 

İş sonrası kişinin kendisine zaman ayırması ve bu zamanı kendisinin hoşuna giden bir aktiviteyle değerlendirmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi çok yararlıdır.

 

Stresli bir iş gününden sonra işten uzaklaşmak ve yürüyüş yapmak rahatlatıcı etki gösterir. Her gün düzenli egzersiz de stresi azaltma konusunda etkilidir.

 

Sosyal yaşam yani dostlarla bir olmak, onları arayıp, aranmak yeni dostlar edinmek de günün stresinden uzaklaşmaya çok yardımcı olur.

 

Bu arada eğer kendiniz çok stres altında olduğunuzu düşünüyorsanız veya yakınlarınız sizi uyarıyorsa, o zaman profesyonel yardım almayı deneyin, çok fayda görürsünüz.

 

İş hayatıyla ilgili diğer yazılarımızı da okuyun:

 

İş hayatında başarılı olmanın 7 sırrı

 

Patronla iyi bir iletişim nasıl kurulur? Toplantı esnasında nasıl davranmalı? İşleri nasıl düzene sokmalı? İş yaşamında başarının sırları nelerdir? Yanıtları burada…

 

Sizin iş arkadaşınız hangisi?

 

Tüm günü birlikte geçirdiğiniz mesai arkadaşınızı daha yakından tanımak ister misiniz? Peki, sizi canınızdan bezdiren huylarıyla nasıl baş edeceğinizi öğrenmek…

 

İş hayatında arkadaşlık

 

İş arkadaşlığı konusu oldukça titiz düşünülmesi gereken bir konudur. İşte ofis yaşamında arkadaşlığın önemi ve dikkat edilmesi gerekenler!

 

Milliyet