Memur-işçi kızı ayırımı bitecek

İş Dünyası
Ölen babasından aylık bağlanan kız çocuklarında işçi-memur kızı ayırımı sona erecek. SGK Başkanı Acar, 2008’den sonra bu sistemin kalktığını ancak sorunun tam çözümü için 20 yıllık süreç gerekti...
EMOJİLE

Ölen babasından aylık bağlanan kız çocuklarında işçi-memur kızı ayırımı sona erecek. SGK Başkanı Acar, 2008’den sonra bu sistemin kalktığını ancak sorunun tam çözümü için 20 yıllık süreç gerektiğini vurguladı
 
Sosyal güvenlikte tek çatı uygulaması, yıllardır süregelen köklü sorunlara çare oluyor. "Babanın sigorta statüsüne göre kızlara farklı maaş uygulaması" da bu sorunlardan biri. SGK Başkanı Fatih Acar ve beyin takımı, geleneksel sabah kahvaltılarına konuk olarak tüm bu sorunların çözümüyle ilgili bilgiler verdi.
 
 BABALAR VE KIZLARI: Memur kızları babaları öldüğünde, bekâr oldukları sürece çalışıyor olsalar da babalarından aylık alabiliyor. Babası işçi, esnaf, sanatkâr olan emeklilerin kızları ise bekâr da olsalar herhangi bir işte çalıştıklarında ölen babadan aylık bağlanamıyor. Sosyal güvenlik reformuyla bütün kurumlar tek çatı altında birleşti. Ancak Anayasa Mahkemesi memurların ayrı bir statüde, ayrıcalıklı olduğuna hükmetti. 1 Ekim 2008’den sonra sisteme giren memurlar reform kapsamında aynı statüde olacak. Böylece SSK-Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayırımı son bulacak. Bu 20-30 yılda sonuç verecek.
 
500 BİN DUL KADIN: Dul kadınların hem eşi hem de babasından aylık alabileceği yönünde mahkeme kararı var. Biz kurum olarak mahkemeye savunmamızı ilettik. Bu kapsamda 500 bin kişinin olduğu belirlendi.
 
YAŞLILAR EVDE MAAŞ İSTEMİYOR: Yaşlılar evde maaş almayı sevmiyor. Maaşların bankalara yatırılması konusunda sıkı bir pazarlık yürüttük. Bankalara komisyon ödüyorduk, şimdi 300 milyon TL tasarruf sağladık. Kurum’un bu yılki prim geliri 93.5 milyar lira, toplam geliri de 133 milyar TL.
 
20 GÜNDE AYLIK BAĞLANACAK
 
EMEKLİLİK İŞLEMLERİ: Maaş bağlama işlem süresi 20 güne düşürülecek. Bu süre 2012 yılında ortalama 21.31 güne kadar çekildi.
 
SGEP PROJESİ: Sosyal sigorta hizmetleri entegre bir yapıda, elektronik ortamda sunulacak. SMS uygulamasıyla sigortalıyı online bilgilendirme bir ileri aşamaya taşınacak.
 
 2.5 MİLYAR BELGE: Kurum’un 50 yıllık arşivindeki 2.5 milyar belge taranarak kullanıma açılacak.
 
ÇAPRAZ SORGUYA DİKKAT!: Alo 170 çalışma ve sosyal güvenlik merkezinin sayısı artırılacak. Şikâyetler üzerine 40 bin 124 kişinin kayıtdışı, 4 bin 142 işyerinin de tescilsiz çalıştığı saptandı. Denetmenlerin sayısını da bir yıl içinde bin 500’e çıkaracağız.

Sabah