Kaptan ve yardımcı pilot aynı anda uyursa…

İş Dünyası
British Airline Pilots Association (BALPA) pilot derneğinin 500 yolcu uçağı pilotunun katılımıyla düzenlediği ankette, uçuş yetkililerini şoke eden bir tablo ortaya çıktı. Pilotların yüzde 56’sı, kokp...
EMOJİLE

British Airline Pilots Association (BALPA) pilot derneğinin 500 yolcu uçağı pilotunun katılımıyla düzenlediği ankette, uçuş yetkililerini şoke eden bir tablo ortaya çıktı. Pilotların yüzde 56’sı, kokpitte uyuyakaldıklarını kabul ederken, her 3 pilottan biri uyandıkları zaman yardımcı pilotlarını uyurken bulduklarını belirtti.

İngiltere’de pilotların kokpitte uyuduklarına dair tartışmalar, bir süre önce bir yolcu uçağında her iki pilotunda uyuduğu ve uçağın uzun süre otomatik pilotta uçtuğuna dair bilginin ortaya çıkmasıyla başladı.

BALPA’nın düzenlediği anket, gelecek hafta Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu tarafından yapılacak ve Britanya’daki uçuş düzenmelerini değiştirebilecek oylamanın öncesinde yapıldı.

Reuters’ın haberine göre, yapılması düşünülen değişiklikler kapsamında, pilotlar iki hafta için 95 saat yerine 110 saat uçmak zorunda kalabilir. Dahası, Britanya’da 10 saat olan gece uçuşları da 11 saate çıkabilir.

Durumun endişe verici olduğunu belirten BALPA Genel Sekreteri Jim McAuslan, “AB’nin getirmek istediği ve bilimsel olmayan yeni kurallar, yorgunluğu artırarak kazalara neden olabilir” dedi.

Avrupa Birliği (AB) genelinde kabul edilmesi söz konusu olan yeni kurallar geçerse, pilotlar günün herhangi bir saatinde uçuşa çağrılabilir. 

ComRes şirketi tarafından yapılan ankete göre, pilotların yüzde 84’ü son 6 ay içersinde yorgunluk kaynaklı olarak performanslarının düştüğünü ve bu durumun uçuş güvenliğini tehdit eden en büyük faktör olduğunu belirtti.

Avrupa Havayolları Derneği ise, Pazartesi günü oylamaya sunulacak kuralların kabul edilmesi halinde 31 AB üyesinde geçerli olmasını istiyor.

Ntvmsnbc