Kadın Girişimcilere Destek

İş Dünyası
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kadın girişimcilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kadın Girişimci Destek Paketi’ni hazırladıklarını ifade ederek, ”Bugüne kadar paket k...
EMOJİLE

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kadın girişimcilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kadın Girişimci Destek Paketi’ni hazırladıklarını ifade ederek, ”Bugüne kadar paket kapsamında kullandırdığımız 9 bin 100 krediyle toplam 280 milyon lira tutarında finansman sağladık” dedi. Özen, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ekonomik büyümenin önemli bir bileşeni olan kadın girişimciliğinin yaygınlaşmasının, ülkelerin istikrarlı, sürdürülebilir ve verimli büyümesine imkan sağladığına dikkati çekti.

Dünya genelinde kadın girişimcilik yüzdelerine bakıldığında 2010 sonunda kadınlar arasındaki para dolaşımının 12 trilyon dolar olacağını ifade eden Özen, kadın girişimcilerin sahip olduğu firmaların yıllık 255 trilyon dolarlık satış gerçekleştireceğinin altını çizdi. Özen, bu firmaların, 530 binden fazla kişiyi istihdam ettiğini belirterek, 71,5 milyon nüfusta kadınların oranı yaklaşık yüzde 49 olan Türkiye’de, işgücü içindeki kadınların oranının sadece yüzde 26’da kaldığını vurguladı.

Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık

vrupa ülkelerinde bu rakamın yüzde 59, OECD ülkelerinde ise yüzde 62 olduğunu belirten Özen, Türkiye’de girişimciler içinde kadınların oranı yüzde 14,7 iken Avrupa Birliği’nde bu oranın yüzde 28 olduğuna dikkati çekti.

Ergun Özen, 2006 yılından beri kadın girişimciler için pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: ”Biz de bu durumu bir nebze olsun kadınların lehine çevirebilmek amacıyla kadın girişimciler için farklı bir yaklaşımı benimsedik, bir anlamda pozitif ayrımcılık yaptık. Kadın girişimcileri ayrı bir segment olarak ele aldığımız 2006 yılından bu yana, her fırsatta Türkiye’nin dengeli büyümesinde kadın istihdamının önemine değiniyoruz. Farklı iş alanlarındaki varlıklarının artırılması ve hak ettikleri konuma ulaşmaları için eğitim ve finansman desteğinin yanı sıra kadın girişimcilerimizi cesaretlendirmek amacıyla hizmetler sunuyoruz.

Türkiye’de kadın girişimciliği araştırılıyor

Bu doğrultuda finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kadın Girişimci Destek Paketi’ni hazırladık. Bugüne kadar paket kapsamında kullandırdığımız 9 bin 100 krediyle, toplam 280 milyon lira tutarında finansman sağladık. Bu süreç boyunca, girişimcilik konusunda bilgisi yüksek kadınların kendi işini kurmaya daha büyük bir cesaretle yöneldiğini gözlemledik. Buradan hareketle, onlar için sunduğumuz finansal ürünlerin yanı sıra KAGİDER‘in çok değerli işbirliğiyle bu alandaki bilgi ihtiyaçlarına yönelik eğitim ve konferanslar gerçekleştirdik. ‘Kadın Girişimci Buluşmaları’yla, bugüne kadar, 9 ilde bin 700 girişimciyle bir araya geldik.”

Özen, Türkiye’deki kadın girişimciliğini araştırarak dünya örnekleriyle karşılaştırdıklarında geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu tespit ettiklerinin altını çizerek, bu konuda öncülük etmeye, sahip oldukları bilgi birikimini, sosyal ve profesyonel hayattaki deneyimlerini kadınların hizmetine sunmaya karar verdiklerini söyledi.

Hillary Clinton’dan video mesaj

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da konferans katılımcılarına video mesajıyla seslendi. Clinton, kadınlara kapı açmanın herkese daha çok refah getireceğini ifade ederek, kadınların finansal kaynaklara ulaşmakta zorluk çektiğine dikkati çekti. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Gülseren Onanç da, dünyada hala kadına yönelik ayrımcılığın devam ettiğini belirterek, kadının güçlendiği toplumun daha adil, daha yetişmiş bir toplum anlamına geldiğini söyledi. İki gün sürecek olan zirveye, 40’ı uluslararası olmak üzere 330 katılımcı beklediklerini dile getiren Onanç, kahve molasında ise bir DJ’nin yönettiği müzik eşliğinde dayanışma ilişkileri kurmayı amaçladıklarını ifade etti.