Engelli çalıştırana devletten 5 yıl teşvik

İş Dünyası
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engelli istihdamına dair değerlendirmelerde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engelli istihdamına dair değerlendirmelerde bulun...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engelli istihdamına dair değerlendirmelerde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engelli istihdamına dair değerlendirmelerde bulundu.

Bugün’ün haberine göre Meclis’te bekleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun tasarısında engellilerin istihdam edildiği korumalı işyeri ile ilgili teşviklerin olduğunu aktaran Ayşenur İslam, bu işyerlerinin gelir vergisinden belli oranda muaf tutulacağını bildirdi.

Belediyelerin işyerlerinden aldığı çevre vergisinin de korumalı işyerlerinden talep edilmeyeceğini kaydeden İslam, teşviklerin 5 yıl boyunca verileceğini dile getirdi.

Maaşın yarısı devletten

Korumalı işyerlerinde çalışan engelli maaşlarının bir bölümünün devlet tarafından karşılanacağını vurgulayan İslam, “Tüm bu teşvikleri bir araya getirdiğinizde engelli çalışanın ücretinin yarısını devlet vermiş oluyor” dedi. Zihinsel engelli bireylerin kamu ve özel sektörde istihdam edilemediğini kaydeden İslam, korumalı işyeri projesinin bu vatandaşlara yönelik olduğunu belirtti.

Tekrar onlar için çok kolay

Zihinsel engelli, otizm, psikiyatrik tanılı kişilerin tekrara dayalı işleri çok rahat ve hızlı yaptıklarını belirten İslam, paketleme, ambalajlama gibi işlerin engelliler tarafından kolaylıkla yapıldığının altını çizdi. İşverenlerin engelli işime yaramaz düşüncesinden vazgeçmelerini isteyen İslam, ilk korumalı işyerinin bakanlık tarafından Ankara’da açılacağını belirtti.