Dayaktan Vazgeç Maaşı Al!..

İş Dünyası
Sur Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde kadın ve çocuklar aile içi şiddete karşı güvence altına alındı. Belediye-İş Sendikası ile Sur Belediyesi arasında imz...
EMOJİLE

Sur Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde kadın ve çocuklar aile içi şiddete karşı güvence altına alındı.

Belediye-İş Sendikası ile Sur Belediyesi arasında imzalanan ve 269 üyeyi kapsayan toplu iş sözleşmesiyle kadın ve çocuklar aile içi şiddete karşı güvence altına alındı, çok eşliliğe karşı da maddeler kondu. Çalışanlara Kürtçe, Ermenice gibi dil kursları olanağı sağlandı. Tüm maddelerde görüş birliğine varan Belediye-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş sözleşmeyi imzalayarak karara bağladı. Belediyede çalışan 269 işçiyi kapsayan sözleşmeyle eşine veya çocuğuna şiddet uyguladığı tespit edilen işçinin maaşının eşine verilmesi karara bağlandı. Demirbaş,"İkinci eş alanlara yönelik yaptırımlarımız oldu. Bu kez aile içi şiddeti de kapsayan bir sözleşme hazırladık" dedi.

KADINA KORUMA ŞEMSİYESİ
Kadın ve çocukları koruyan alan maddeler şöyle: "Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan personelin maaşının yüzde 50’si eşine ödenir. Doğum yardımı eşlere ödenir. Çalışanın istifası halinde ödenecek olan sosyal alacaklar ile kıdem tazminatı eşi nezdinde ödenir. Çok eşliliği yapanlar ve yapacakların sosyal alacakları ile kıdem tazminatları nikahlı eşine ödenir."