Çalışan kadına kreş desteği

İş Dünyası
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, konuk olduğu AA Editör Masası’nda soruları yanıtladı. Dünyanın krizden kurtulmak için sosyal politikalara yönelik harcamaları kıstığını, ekonomik k...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, konuk olduğu AA Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

Dünyanın krizden kurtulmak için sosyal politikalara yönelik harcamaları kıstığını, ekonomik krizi sosyal krize dönüştürdüğünü belirten Şahin, ”Biz tam tersi dezavantajlı gruplara daha çok mali destek vererek toplumdaki krizin etkisini azaltmaya çalıştık” dedi.

Bakan Şahin, kadınların, annelik, çocuk sahibi olma, yaşlısına bakma, evde eşinin ya da kendi ebeveynleriyle ilgili süreci yönetmesiyle beraber kariyer yapmasını da istediklerini söyledi.

Şahin, ”Kadın istihdamını, bunun için de kreş desteğini çok önemsiyoruz. Şu anda Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız IPA projesi var, 35 milyon euroluk büyük bir proje. Burada bunu kreş desteğini artıracak şekilde kullanacağız” diye konuştu.

Kadınların özellikle Anadolu’da, muhafazakar bir partinin, kadını evden bile çıkmayan bir partinin güçlü liderliğinde sosyolojik bir değişim, bir devrim yaşadığına işaret eden Şahin, ”Kadın mitinge, partiye gelmeye, kadın çocuğu için siyaset yapmaya, kadın kendi sorununu söylemeye başladı. Anadolu’da kadın harekatıdır, ikinci kadın devrimdir bu. Bunu büyütmemiz, daha görünür kılmamız lazım” dedi.

AA