Bu İş Fırsatları Kaçmaz

İş Dünyası
Yanımda bana destek olacak eş, dost akraba yok, bir de eleman parası ödemek istemiyorum, tek başıma çekip çevirebileceğim kendi işim olsun” diyenler uygun bayilik koşullarıyla kendi işlerinin sa...
EMOJİLE

Yanımda bana destek olacak eş, dost akraba yok, bir de eleman parası ödemek istemiyorum, tek başıma çekip çevirebileceğim kendi işim olsun” diyenler uygun bayilik koşullarıyla kendi işlerinin sahibi olabiliyor.

Akşam Ekonomi, işin başında sadece kendinizin durarak yapabileceğiniz ucuz maliyetli 10 iş fırsatını bir araya getirdi. İşte kendi kendinizin patronu olmak isteyenler için 10 iş fikri:

1- 1999 TL’ye bile iş!

Chips Funny, yatırımcılara iki ayrı tipte standla bayilik veriyor. Firmanın en ucuz bayiliği KDV hariç 1.999 TL! İkinci tipteki standın bayilik bedeli ise 2 bin 999 TL.

2- ‘Çubukta patates’in bedeli 6 bin TL

By Patato’nun bayiliğini aldığınızda bambu çubukta patates satma işine girebiliyorsunuz. Satış yapacağınız özel araçtan bambu çubuklara kadar her şey 6 bin TL yatırım bedeli ödediğinizde ücretsiz veriliyor. Kar marjı yüzde 300 olarak belirtilirken, gelirden pay ve reklam katılımı alınmıyor.

3- ‘Meyveci Anne’nin kar marjı % 300!

Meyveci Anne’nin mönüsünde bardakta, çubukta ve tabakta meyve var. Dilerseniz bal ve çikolata ile kaplanıp, üzerine kuruyemiş ekleniyor. AVM’ler için hazırlanan kiosk’un bedeli 18.880 TL. Diğer seyyar standların bedeli ise 9 bin 880 TL.

4-10.000 TL yatırımla midye dolma satın

Mussel House ipte yetiştirilen menşei belgeli midyeleri ISO 22000 belgesi standardıyla üretiyor. Ortalama kar marjının yüzde 100 olarak belirttiği bu işin yatırım bedeli 10 bin TL olmakla birlikte, firma gelirden pay da istemiyor.

5-12 bin TL’yle ‘sosisli’ satabilirsiniz

Red Scooby’s’in özel kioskunda sosisli sandviç satmak için tüm Türkiye’den başvurabiliyorsunuz. 200 TL’lik reklam katılım ücretinin olduğu işin özel kiosku dahil yatırım bedeli ise 12 bin TL.

6- ‘Nohutlu dürüm’ için 10 metrekare yeter:

Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinden ‘nohutlu dürüm’ işini tek başına çevirmeniz mümkün. Bunun için 10-20 metrekarelik bir dükkan yeterli. Yatırım maliyetinin 15 bin TL olduğu Nohut’m bayiisi olanlar için kar marjı yüzde 200-300 olarak belirtiliyor. Reklam katılım ücreti olarak 200 dolar gerekiyor.

7- Belçika usulü külahta patates!

Külahta patetes işinin temsilcilerinden biri olan So Cips de kendine yatırımcı arıyor. Hem ana caddeye cephesi olan dükkanlarda hem de kiosklarda bu işi yapmanız mümkün. Gelirden pay istenmeyen bu işin yatırım bedeli ise yerine göre 8-15 bin dolar arasında değişiyor.

8- Herkese pilav satarım diyen yapabilir

Türkiye’de pilavı herkes sever diyorsanız bu işi de düşük yatırım maliyetiyle yapmanız mümkün. PilavCA, İstanbul’da 15 bin dolar yatırım bedeliyle kendine bayiler arıyor. Kar marjının yüzde 80-100 olarak belirtildiği işi yapanlar cirodan yüzde 1.5 reklam katılım ücreti ödüyor.

9- 20 bin dolara seyyar ‘Waffel’cı:

Waffle Art firması 55 farklı waffle çeşidiyle girişimcilere düşük yatırımla yüksek kazanç sağlama imkanı sunuyor. Firmanın normal waffle çeşitlerinin yanında patatesli waffle, jambonlu waffle gibi tuzlu waffle çeşitleri de var. Seyyar waffle ile alışveriş merkezlerinde, üniversite kampuslarında, belediyelerden kiralayabileceğiniz uygun yerlerde waffle satışı yapabilirsiniz. 20 bin dolar bayilik bedeli istenen waffle satışının ortalama kar marjı ise yüzde 200. Firma eğitim desteği de veriyor.

10- Atom Tost’u 15 bin euroya açın

‘İşlek yere tostçu açayım kafam rahat olsun’ diye düşünenler ünlü tost zinciri Atom’un bayiliğini 15 bin euroya alabiliyor. Ancak yatırımcıya her ay aylık net ciro üzerinden yüzde 5 pay vermeniz gerekiyor. ‘Bu işin reklam katılım bedeli var mı?’ diye merak edenler için söyleyelim, dönemsel bazda maksimum yüzde 2 talep ediliyor.

KOSGEB’in kursuna gidene sıfır faizli kredi

İşkuruyorum.com sitesinin yetkilisi franchise danışmanı Serhat Avcu, kendi işinin sahibi olmak isteyenler için gerekli yatırımı bulmaları konusunda önemli ipuçlarını paylaşıyor. AkŞam’a konuşan Avcu, yatırımcılar için şu önemli bilgiyi paylaşıyor: “İşini kurmak isteyenler işsizler, KOSGEB’in girişimcilik kurslarını bitirip 27 bin TL hibe + 70 bin TL sıfır faizli kredi imkanıyla bu işlerden birini kurabilir. Bu firmaların bayilik/franchise sistemiyle çalışmaları girişimcinin tecrübe eksikliğini kapatması için büyük bir fırsat sunuyor.’