600 Kişiye İş İmkanı

İş Dünyası
Türkiye’de son yıllarda hızlı bir gelişim içinde olan havayolu şirketleri, küresel krizin ortasında atılımlarını sürdürüyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşle...
EMOJİLE

Türkiye’de son yıllarda hızlı bir gelişim içinde olan havayolu şirketleri, küresel krizin ortasında atılımlarını sürdürüyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, Türk Hava Yolları ve özel havayolu şirketlerinin filolarına yeni uçaklar kattığına dikkat çekerek, krize hazırlıklı yakalandıklarını vurguladı.

ABD’de 60’a yakın havayolu şirketi kapanırken Türkiye’de uçak sayısının arttığını hatırlatan Alioğlu “Şu anda uçak sayımız 260’dan 280’e çıktı. Şirketlerimiz yatırımlarını doğru yaptılar. Türkiye’de sadece 5 şirket kapandı. Üstelik bu şirketlerin kapanma nedenleri kriz değil yönetim sorunları oldu” dedi. Petrolün fiyatının 150 dolara çıktığı dönemde Türkiye’de özel havayolu şirketlerinin “sineye çekme” politikası izlediğini kaydeden Alioğlu, bilet fiyatlarında artış yapmayarak uçakların dolu kalkmasının sağlandığını ifade etti.

HER UÇAĞA 20 KİŞİ

Sektörün yeni alınan uçaklarla birlikte yeni istihdamlara da kapılarını açtığını belirten Alioğlu, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz iki ayı da içine alarak 3 aylık süre içerisinde 600 kişi istihdam edilecek. Kaptan pilottan teknisyene kadar yeni her bir uçak için 20 kişi işe alınacak. Şu ana kadar 200 kişi alındı.”

BİLET FİYATLARI ARTACAK

Yüksek petrol fiyatları döneminde şirketlerin uçakları doldurmak için uygun fiyatlı biletler sattıklarını hatırlatan Alioğlu, yaz sezonunun başlayacağı önümüzdeki aydan itibaren bilet fiyatlarında artış olacağına dikkat çekti. Sezona hazırlık öncesinin şirketler için en zor zamanlar olduğunu belirten Musa Alioğlu, şunları anlattı:

“Bu dönemde 19-29-39 TL gibi rakamlarla cazip kampanyalar vardı. Tabi bunların da sonuna geldik. Bu biletler satıldı, elden çıktı. Şimdi bir ay sonra okulların kapanmasıyla birlikte yaz sezonu başlıyor. Bu sezonla birlikte uçaklar dolu olacak. Yolcu sayısında sıkıntı yaşanmayacak diye düşünüyoruz.” Alioğlu, ayrıca erken bilet almanın avantajlarını da bir kez daha dikkat çekti.

THY’NİN GELİRİ YÜZDE 18 ARTTI

Türk Hava Yolları yılın ilk 3 ayıyla ilgili finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre şirketin net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 düşüş ile 155 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış gelirleri ise yüzde 18 artışla 1 milyar 279 milyon TL oldu.

MALİ TEDBİR

Sonuçları değerlendiren Mali Denetim Komite Başkanı Hamdi Topçu, “THY önceden almış olduğu mali tedbirler ve doğru kararlarla ilk üç ayı pozitif sonuç ile kapatabilmiştir” dedi.