5 Bin Gence İş İmkanı

Krizin yaralarının sarılmaya çalışıldığı şu günlerde işsizler için çok önemli bir proje hayata geçirildi. İşsiz gençlere hem maaş verilecek hem de sigorta yapılacak. Nasıl mı?

Esenler’de oturan işsiz gençler, bilgisayar işletmenliğinden girişimci yetiştirmeye, bakıcı annelikten hukuk sekreterliğine, grafik tasarımcılıktan perakende satış elamanına kadar 22 ayrı branşta kursa tabi tutulacak. 390’ar TL.’ye kadar aylık ödeme yapılacak kursiyerlerin sağlık sigortaları da ödenecek. 

Esenler Belediyesi öncülüğündeİŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü, Esenler Kaymakamlığı ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Esenlerli gençlere iş imkânı sağlayacak bir proje başlattı.

İlköğretim, lise ve üniversite mezunlarını kapsayacak proje kapsamında, Esenler’de oturan işsiz gençler, bilgisayar işletmenliğinden girişimci yetiştirmeye, bakıcı annelikten hukuk sekreterliğine, grafik tasarımcılıktan perakende satış elamanına kadar 22 ayrı branşta kursa tabi tutulacak. “İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi”nin protokolü, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü  Muammer Coşkun ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut tarafından Esenler Belediyesi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde ilk konuşmayı Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut yaptı. Akbulut, Esenler’deki işsizlere imkan sunacak projenin başarıya ulaşması için üzerlerine düşen her görevi en iyi şekilde yerine getireceklerini söyledi.

 BİR İNSAN HER İŞİ BİLMEZ

Törende ikinci konuşmayı Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü  Muammer Coşkun yaptı. Ülkemizde en büyük sıkıntının işsizlik olduğunun altını çizen Coşkun, “Global ekonomik kriz, işsizliği bütün sorunların önüne geçirdi. Ancak, bu işsizlik problemini tek başına hiç kimsenin aşması mümkün değil. Kurumların işbirliği ile ortak bir sinerji oluşturarak bu problemin üstesinden gelebiliriz. İstanbul’da ‘İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi’ kapsamında 35 bin kişilik protokol imzaladım. Bunlardan 8.600’ü kursa devam ediyor. Diğerlerinin kursları da peş peşe açılmaya başlayacak” dedi.

Eğitim  işsiz ilişkisi açısından ülkemizin bir profilini çıkaran Coşkun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizdeki işsizlerin yüzde 61’i ilkokul mezun. Düze lise mezunlarının işsizlik oranı yüzde 65 iken meslek lisesi mezunlarının işsizlik oranı yüzde 35. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran tam tersi. Bu sene ÖSS’ye giren gençlerimizden en iyimser rakamlarla 500 bini üniversiteli olacak. Geri kalan 750-800 bin genç maalesef işsizler ordusuna katılacak. Bizdeki işsizler, (Her işi yaparım) diyor ama maalesef bir işi bilmiyor. Bir insan bir işi bilir, her işi bilmez. Bildiği o işin de her özelliğini bilir. İşte bunun için bu kursları açıyoruz. 2008 yılı itibariyle öz kaynaklarımızdan İstanbul’da yaklaşık 5 bin kişilik bir kurs düzenleyebildik. İstihdam paketinde İşsizlik Sigortası Fonu’ndan bu kurslar için pay ayrılmasıyla kaynak sıkıntımız kalmadı. Türkiye genelinde bu iş için ayrılan 255 milyon TL.’nin 45 milyon TL.si İstanbul’a ayrıldı. Şimdi sıkıntı ne? Sıkıntı, kurumları bir araya getirerek bu protokolleri yapmak ve kursları açabilmek. 2009 yılı sonu itibariyle İstanbul’da yaklaşık 40 bin kişiyi bu kurslara tabi tutmak istiyoruz”.

HER KURSİYERE SİGORTA VE MAAŞ

Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu bana istihdam ile ilgili geldiğinde yeni Belediye Başkanı heyecanı içinde değil, hizmet aşkı heyecanı içinde biri olarak gördüm. İŞKUR olarak Esenler için ne yapılması gerekiyorsa yapılacağı sözünü verdim. Kendisine her türlü mesleki eğitim kursu açabileceğimizi söyledim” diyen Muammer Coşkun, “Ve bugün bu protokolü imzalama noktasına geldik. İlk etapta 3000 kişi için bu kursları düzenleyeceğiz. Ancak bunu daha da artırarak 2010 yılına taşıyabiliriz. Kursa başlayanların ilk günden itibaren sağlık sigortaları yapılacak. Kursa katıldığı her gün için de 15 TL. para ödenecek. 26 gün kursa giden bir kursiyerimiz her ay toplam 390 TL. alacak. Eğer işsiz kalıp bu kursa giden birisi ise İşsizlik Sigortası’ndan da aldığı para ile çalışır bir kişi gibi evinin geçimini temin edebilir. Kursiyere hem bu imkânlar sunulacak, hem de hayatları boyunca taşıyacakları birer altın bilezik takacaklar. Ve bundan sonra Türkiye sınırları içerisinde her zaman geçerli olacak bir sertifikaya kavuşacaklar. Her ilçe sınırları içerisinde iş gücü neye ihtiyaç duyuyorsa ona göre kurslar açıyoruz” şeklinde konuştu.

5000 KİŞİYE İSTİHDAM

Coşkun’dan sonra projenin mimarlarından Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu bir konuşma yaptı. İstihdam açısından Esenler’in İstanbul’un en şansız ilçelerinden birisi olduğunu kaydeden Göksu, “İstihdam direkt olarak belediyenin görevi değil. Ancak, bir şehri yöneten kişiler olarak, insanın ihtiyaç duyduğu her konuya eğilmek mecburiyetindeyiz. Yönetim anlayışımızın temelinde bu var” dedi.

İŞKUR Müdürü Muammer Coşkun’un heyecanının kendi heyecanına da heyecan kattığını dile getiren Göksu, “Kendisinden her ne istediysem (tamam) dedi. Esenler’den 20090 yılının ilk 6 ayında 6 bin 463 kişi, İŞKUR’a iş başvurusunda bulundu. Bunlardan toplam 217 kişi işe yerleştirilebildi. Ve Esenler’de istihdama dönük 3 kategoride çalışma yapacağız. Bunlardan birincisi; bugün imzalayacağımız ve 22 ayrı dalda meslek kursu açmak. İkincisi ise, bilişim eğitimi. Esenler’de arsa sıkıntısı var. Bu sebeple sanayiye dayalı bir ekonomik kalkınma izleyemezsiniz. Esenler’e katma değeri yüksek ekonomi getirmek zorundayız. Ülkemizde ve dünyada katma değeri en yüksek ekonomi bilişimdir. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde teknopark hayata geçiyor. Esenler’i vasıflı insan vadisi haline getirmek istiyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi, KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde bilişim kursu düzenleyeceğiz. Esenlerli gençler, üniversiteye giderek 21. yüzyılın vasıflı insanları olacaklar. Toplamda, 5 bin kişiye altın bilezik takacağız. İnsanlarımıza istihdam kapısı açacağız. Bir iş kapısı  açacakları anahtarı vermek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Esenler’de istihdam çevrelerini bir araya getireceğiz. (İstihdamınızı bizden yapın) diyeceğiz. Biz vasıflı insanlar verirsek, onlar üretimde kaliteyi artıracaklar” şeklinde konuştu.

Esenler’de istihdama yönelik 3 insan envanterinin bulunduğuna işaret eden Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlardan birincisi; gençler. İkincisi, çalışma arzusundaki insanlar. Üçüncüsü de, genç bayan nüfusu. Bayan istihdamı ile ilgili özel bir çalışma yapıyoruz. Modern hayatta her ailede iki kişi çalışıyor. Eşlerin ikisi de çalışıyor. Bu durumda temizlik ve ütü gibi ev işler aksıyor. Bu işleri yapacak vasıflı elemanlar yetiştirmek istiyoruz.

Bunların dışında tiner gibi uçucu maddeler kullanan çocuklarımız için özel projeler düzenleyeceğiz. Yapacağımız bu çalışmalarla, (Abi ne iş olursa yaparım)ı yıkmak istiyoruz. Herkese bir altın bilezik, bir iş kapısı açacak anahtar vermek istiyoruz. Bu toplumun, bu devletin imkânları varsa sonuna kadar kullanmak istiyoruz. Belediye olarak üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz. Böylece toplumun sosyal rehabilitesine de büyük katkı sağlamış olacağız”.

Son olarak Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu söz aldı. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişin getirdiği şehirleşmenin işsizlik ordusuna güç kattığını söyleyen Madenoğlu, “İşsizlerin vasıflı, kalifiye elemanlar olması ancak, onlara verilecek eğitimle mümkün olacaktır. Toplam 255 milyon TL.’nin 45 milyon TL.’sinin İstanbul’a ayrılması çok güzel. İstanbul’a ayrılan paraların ilçelere kanalize edilmesi taleple ilgilidir. Nereden talep gelirse kanal da o tarafa yönelir. İşte, göreve geldiği günden beri ilçeye bir heyecan katan bizim Belediye Başkanımızın da teşebbüsleriyle bugün bu hayırlı protokolü imzalıyoruz. Emeği geçen ve geçecek herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü  Muammer Coşkun ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut tarafından “İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi” protokolü imzalandı.