Facebook’ta İş Arama Devri Başladı

Firmalar
Jobvite adlı kariyer firmasının ABD’de yaptırdığı bir araştırmaya göre iş arama döneminde Facebook gittikçe daha verimli bir şekilde kullanılmaya başladı. 18 yaşından büyük 2049 kişinin (yaklaşı...
EMOJİLE

Jobvite adlı kariyer firmasının ABD’de yaptırdığı bir araştırmaya göre iş arama döneminde Facebook gittikçe daha verimli bir şekilde kullanılmaya başladı.

18 yaşından büyük 2049 kişinin (yaklaşık yarısı çalışan, yarısı işsiz) katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre iş arayanların %48′igeçtiğimiz 1 yıl içinde Facebook’u yeni bir iş bulmak için en az 1 kez kullandı.

Tüm katılımcılar arasında sadece Facebook hesabı olanları göz önüde bulundurduğumuzda ise bu oran %63′e çıktı.

İş arayanların %86′sı en az bir sosyal ağa üye olduğunu söylerken, sosyal ağ tercihlerinde %84 ile Facebook ilk sırada, %39 ileTwitter ikinci sırada ve %35 ile LinkedIn üçüncü sırada yer aldı. Katılımcıların %31′i ise her üç ağa da üye olduklarını söyledi.

Geçen sene sosyal ağları iş bulmak amacıyla kullananların sayısı yaklaşık 7.7 milyon iken bu sene bu rakamın 22 milyona ulaşmış olması, sosyal ağ kullanıcıların davranışlarındaki belirgin değişilkiği de gözler önüne serdi.

Facebook’ta iş arayanlar ne yapmalı?

Öncelikle profil bilgileri tam ve düzenli bir şekilde girilmiş olmalı.

Önceki iş bilgileri ve okul kısmı aynen bir özgeçmişte olduğu gibi ayrıntılı olarak girilmiş olmalı.

İşinizle ilgili listenizde bulunan profesyonellerle bağlantıya geçilmeli.

İşinizle ilgili sayfalar takibe alınmalı. Bu sayfalara aktif olarak katılım sağlanmalı.

Arkadaşlarınız iş aradığınızla ilgili olarak bilgilendirilmeli ve aradığınız iş kolu ile ilgili sizi tanıştırabileceği birisi olup olmadığı sorulmalı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme