Kutupta namaz kılınır mı?

İslam
İSTANBUL Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, Diyanet Takvimi’ni 1972’de ilk kez hazır...
EMOJİLE

İSTANBUL Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, Diyanet Takvimi’ni 1972’de ilk kez hazırlayan komisyona başkanlık yapan ve eski Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem ve İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten, kutuplarda namaz ve oruç vakitlerini belirlemek için Svalbard’a gitti.

Süleymaniye Vakfı’nda konuyla ilgili açıklama yapan Bayındır, daha önce Torino’da namaz ve oruç vakitlerinin belirlenmesi için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak Norveç’e bağlı bir takımada olan Svalbard’a gideceklerini söyledi.”Böyle bir noktada namaz vakitleri oluşuyor mu oluşmuyor mu? Bunu tespit etmek için uzman bir ekiple buraya gidiyoruz” dedi.

Prof. Dr. Yeprem, Süleymaniye Vakfı’nın çalışmalarını takdir ettiğini belirterek ”Özellikle Türkiye’de ve İslam dünyasında namaz vakitleriyle ilgili bir takım tartışmaların çözüme ulaşmasında önemli rol oynayacak diye düşünüyorum” dedi.

Habertürk