Kurban keserken hayvana eziyet etmeyin

İslam
Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, kurban kesecek kişinin eğitimli, sertifikalı olması gerektiğini belirterek, ”Kurbanın neresinin kesilmesi gerektiği iyi bilinmeli, omuriliğin anında koparılmaması gi...
EMOJİLE

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, kurban kesecek kişinin eğitimli, sertifikalı olması gerektiğini belirterek, ”Kurbanın neresinin kesilmesi gerektiği iyi bilinmeli, omuriliğin anında koparılmaması gibi hususlara özen gösterilmeli” dedi.

Çakı, Kurban Bayramı’nda maddi durumu iyi olanların yapacağı en önemli ibadetin kurban kesmek olduğunu söyledi. Kurban alımı sırasında değişik yöntemlerin uygulandığını ifade eden Çakı, ”Bazıları, kurban öncesi pazarlığını yaparak hayvanı alıyor. Bizim de tavsiye ettiğimiz, ideali budur. Yani, hayvan kesilmeden önce fiyatının belirlenmesi ve satın alınması. Bir kısmı ise kestikten sonra etini tartarak fiyatının belirlenmesi yöntemini tercih ediyor. Bu da caizdir” diye konuştu.

Kurbanı ortak keseceklerin birlikteliğinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Çakı, şunları söyledi:

”Dinimiz, en ufak şekilde gönül kırgınlığı, güvensizlik ortamı, konuşmaya vesile olacak bir şey istemiyor. Bu nedenle kurbanı ortak keseceklerin bu hususlara dikkat etmesi önemli. Büyükbaş hayvan kesimi noktasında bazı rivayetler var. ‘6 ortak olursa kurban olmaz, sevabı az olur’ gibi söylemler doğru değildir. Kurbanın nasıl kesileceği, kaç kişinin ortak kurban kesebileceği, hepsi bellidir. ‘Çift rakamların kurbanı olmaz’ şeklindeki bilgiler doğru değil. Büyükbaş kurban en fazla 7 ortak arasında kesilebilir.”

”Bu ibadet ehil insanlar tarafından icra edilmeli”

Kurbanın nasıl kesileceğiyle ilgili adap ve sünnetin belli olduğunu dile getiren Çakı, şöyle devam etti:

”Çok yanlış şeyler görüyoruz. 5-6 hayvanın bir otomobile sığdırılması, hayvanı incitici, ibadet ruhunu zedeleyici muameleye tabi tutmak, ehil olmayan insanların kurban kesmesi yanlıştır. Kurban kesecek kişinin eğitimli, sertifikalı olması gerekir. Kurbanın neresinin kesilmesi gerektiği iyi bilinmeli, hayvana eziyet edilmemeli, omuriliğin anında koparılmaması gibi hususlara özen gösterilmeli. Bıçak keskin olmalı, bir kurban, diğer kurbanlıkların gözü önünde kesilmemeli, doğumu yakın hayvan kurban edilmemeli.”

”Hayvanı keserken dikkat etmemiz gereken hususları Peygamber Efendimiz bize göstermiştir” diyen Çakı, ”Aksi takdirde ibadet yapacağız derken ibadet ruhuna, Allah’ın rızasına uygun düşmeyen davranışlar içerisine girer, ibadeti zedelemiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Veysel Çakı, uygun olmayan ortamlarda, cadde kenarlarında kurban kesmenin de doğru olmadığını vurgulayarak, ”Dinimiz temizlik dinidir. Bir ibadeti yaparken İslam’ın koyduğu kurallara riayet edersen ibadet olur. Namazı kendi istediğiniz gibi kılamazsanız, hac da öyle, kurban da öyle. Allah Resulü bunu bize talim etmiş, söylemiş. Kitaplarda var. Dindarlığımızı bilgiye dayalı olarak yapmalıyız. Kurban kesenler, çevre bilinci ve hayvan hakkına riayet ederek, ibadeti ibadet olmaktan çıkaracak, sadece bir et yeme durumuna getirecek davranışlardan ciddiyetle sakınmalıdır” diye konuştu.

AA