Kur’an kursları kışın da talebe bekliyor

İslam
Okulların tatil olmasının ardından ‘Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz!’ sloganıyla açılan Kur’an kurslarında eğitim dönemi, 23 Ağustos’ta tamamlandı. Yaklaşık 3 milyon öğrenci Kur’an, siyer, ahlak ve t...
EMOJİLE

Okulların tatil olmasının ardından ‘Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz!’ sloganıyla açılan Kur’an kurslarında eğitim dönemi, 23 Ağustos’ta tamamlandı. Yaklaşık 3 milyon öğrenci Kur’an, siyer, ahlak ve temel dini bilgiler dersi aldı. Kış döneminde de devam edecek olan Kur’an kursları 23 Eylül Pazartesi gününden itibaren eğitim vermeye başladı ancak Kur’an kursuna katılmak istiyorsanız geç kalmadınız, çünkü başvurular devam ediyor. 

Bizler de İstanbul Müftü Yardımcısı Mehmet Yaman ile kış Kur’an kurslarını, bu kursların şartlarını, kimlerin yararlanabileceğini ve Türkiye’deki hafızlık eğitimini konuştuk.

ÇOCUKLARIMIZA AHLAK EDİNDİRME TELAŞINDAYIZ

Kış Kuran kursu ve hafızlık eğitimleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 

Kış Kur’an kursları 23 Eylül tarihi itibariyle başladı. Türkiye genelinde hemen hemen her ilçemizde açılış merasimlerimiz var. Bu yaz aylarının bitmesiyle birlikte yaz Kur’an kurslarımız sona erdi. Bu yıl güzel bir yaz dönemi geçirdik. Öğrenci sayımız geçmiş yıllara oranla arttığını söyleyebilirim, bu yıl itibariyle çok daha fazla çocuğa ulaştık. Okulların açılmasıyla birlikte yaz Kur’an kurslarımız sona erdi ama daimi kurslarımız başladı. Bu kurslarımızda hem yüzüne Kur’an eğitimi hem de hem hafızlık eğitimi verilecek.

Bizler bu kurslarla Müslüman bir bireye; doğru din bilgisini, nasıl ibadet edeceğini, Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimizle ilgili bilgileri, O’nun yaşayışını, vatanımızın milletimizin huzuruna ilişkin ahlaki bilgileri, anne babaya saygıyı, çevreyle ilgili ahlaki bilgileri çocuklarımıza öğretmek ve bunu meleke haline getirmek yani ahlak edindirmek gibi bir çabanın içerisindeyiz.

Küçük yaşlarda dini birtakım bilgiler öğrenilemezse sonraki yıllarda buhları öğrenmek için fırsat olmuyor ya da öğrenmede zorluk yaşanabiliyor. Çünkü küçük yaşlarda öğrenme daha kolaydır. İlerleyen yaşlarında insanlar geçim, eğitim, kariyer gibi çeşitli hayat meşgalelerinden dolayı bunları öğrenmeye fırsat bulamayabiliyorlar. 

Ayrıca bir insan düşünün hem Müslüman hem de Müslüman bir ülkede yaşıyor ama en küçük İslami bilgiye sahip olmayan bir birey olarak yetişiyor. Biz bunun önüne geçebilmek, küçük yaşlarda bu bilgilerin öğrenilebilmesi için kurslarda eğitimler veriyoruz. 

KURAN KURSLARI 4 DÖNEM ŞEKLİNDE VERİLİYOR

Kış Kuran kursları ne zaman başlıyor?

1.dönemimiz 23 Eylül 2013 ile 22 Kasım 2013 arasını kapsıyor. İlk dönemin kayıtları 16 Eylül’de başladı ve 23 Eylül tarihinde sona erdi. Fakat kaydolmak isteyenleri hala kaydedebiliyoruz. 

2.dönem kayıtları 18-27 Kasım’da yapılacak. 2. dönem dersleri ise 25 Kasım-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

3. dönem kayıtları 20 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında başlayacak. 10 Şubat 2014’te eğitim başlayacak, 4 Nisan 2014’e kadar devam edecek.

4. dönemin kayıtları; 31 Mart-9 Nisan arasında olacak. Eğitime 7 Nisan 2014’te başlanacak ve eğitim 30 Mayıs 2014’te tamamlanacak.

23 Eylül ile 30 Mayıs 2014 arasına 4 dönem halinde yüzüne okutulan sınıflarımızda kayıtlar ve eğitim öğretim devam edecek.

Kur’an kursu ve Hafızlık kursları il ve ilçe müftülüğünün tayin ettiği yerlerde verilmektedir.

HAFIZ OLMAK İSTEYENLERİN YÜZÜNE KURSLARI GEÇMESİ GEREKİR

Peki hafızlık dönemi eğitimleri hangi aralıklarla veriliyor?

Hafızlık eğitimi biraz farklıdır. Bir öğrencinin hafızlık eğitimine geçebilmesi için önce yüzüne kursundan geçmesi gerekir. Kur’an’ı doğru düzgün ve seri halde okuyamayan bir kişinin zaten hafızlık yapması söz konusu olamaz.

Hafızlık eğitimleri 3 dönem halinde olacak. 

1.döneminin kaydı, 10 Haziran ile 27 Eylül arası.

2. dönemin hafızlık kaydı 30 Eylül-30 Ekim 2013’te başlayacak, 7 Ekim 2013 ile 24 Ocak 2014 arasında eğitimler verilecek.

3. dönemin hafızlık kayıtları 27 Ocak ile 12 Şubat arasında olacak. 3. Dönemin hafızlık eğitimi de 10 Şubat 2014 ile 30 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Kur’an kursu ve hafızlık eğitimi nerelerde veriliyor? Her ilçede her şehirde var mı?

Her ilçemizde, çeşitli kurslarımızda mesela bazılarında sadece yüzüne kursları olan sınıflarımız var bazılarında hem yüzüne hem hafızlık olanlar var. Şu anda 955 civarında kursumuz bu dönem içinde başlayacak. 196 tane yatılı, 707 tane gündüzlü olmak üzere toplamda 903 kursumuz mevcut.  Ayrıca açılmayı bekleyen kurslarımız ile birlikte kurslarımızın sayısı 955 i bulacak. Bu kursların 746’sı kadın kursu iken, 122’si de erkek kursumuz. Her ilde ve ilçede tayin ettiğimiz camii ve kurs merkezlerinde hafızlık ve Kur’an kursu eğitimleri verilmektedir.

Ayrıca kurslarımız, A,B,C grubu diye sınıflanıyor. Sınıflandırılan bu kursların hem altyapı hem de öğrenci sayısı gibi farklılıkları var. Bazı kurlarda hafızlık yapılıyor, bazılarında yapılmıyor. Bir de D grubu kurslarımız mevcut. Bu D grubu kurslarımız, eğitimlerimize gelemeyen kişilerin ayağına götürdüğümüz ihtiyaç odaklı kurslarımızdan oluşuyor. Örneğin bir site içerisinde bir yer tedarik ediliyor ve bu yerde Kur’an öğrenmek istiyorlar. Bizler buralarda öğretmen ihtiyaçlarını karşılayarak eğitim vermeye devam ediyoruz.

0-4/0-6 YAŞ GRUPLARINA ÖZEL KUR’AN KURSLARI AÇILIYOR

Hafızlık ve Kur’an kurslarında yaş sınırlamanız var mı?

Bu dönem itibariyle Kur’an kursu için yaş sınırı kaldırıldı. 0-4, 0-6 yaş grubuna dönük yeni çalışmalarımız var. 0-4, 0-6 yaş arası Kur’an sınıflarımızın açılacak. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımız var. 0-4, 0-6 yaş grubu için İstanbul’da 10 sınıf açma imkânı verildi. Ayrıca kurslar kur kur yaş ve öğrenme durumuna göre ayrılıyor. Okul çağını bitirmiş hanımefendiler ve beyefendiler başvurdukları zaman onlara da ayrı bir sınıf kurs idarecileri tarafından ayarlanıyor.

Kur’an kurslarımızda sabah, öğlen, öğleden sonra gibi günün değişik zaman dilimlerinde eğitim veriliyor. Okula giden çocuklarımız ikindiden sonraki programa katılabiliyorlar. Örgün eğitime devam eden çocuklarımız kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Biz kayıt esnasında herhangi bir belge istemiyoruz. Sadece beyanı esaslı bir dilekçe hazırlığımız var o dilekçeyi doldurarak okul dışında da kurslarımıza katılmak isteyenler böylece katılıyorlar.

Hafızlık eğitiminde ise; Milli Eğitim Müdürümüz, 5, 6 ve 7. sınıflarda okuyan çocuklarımıza bir yıl ara verme imkanı tanıyor. Yani yaz dönemini içine alarak 16 aya tekabül eden zaman diliminde hafızlık yapmak isteyenler kurslarımızda okuluna ara vererek hafızlık dersleri alıyorlar. Sonra tekrar okula dilekçeyle bunu bildiriyorlar. Ondan sonra okullarında oluşturulan bir komisyonla imtihandan geçirilecek bir üst sınıfa geçme imkânı tanınıyor.

KUR’AN ÖĞRENİMİ DIŞINDA AHLAK DERSLERİ DE VERİYORUZ

Kış kurslarında Kur’an öğretme dışında farklı dersler veriliyor mu?

Kur’an eğitimi dışında, “İnancım” isimli bir kitabımız ve programımız var. Bu programda İslam inancı, Allah inancı, peygamber inancı, melek inancı, Ahiret inancı gibi konulara ilişkin derslerimiz oluyor. İkinci olarak “İbadetim” isimli bir kitabımız ve öğretim programımız var, hem yüzüne sınıflarımızda, hem de hafızlık sınıflarımızda bu dersler veriliyor. “İbadetim” derslerinde ise; İslami esaslara göre ibadetler nasıl yapılır, namaz nasıl kılınır, oruç nasıl tutulur gibi ibadetler anlatılıyor. Bir de Peygamber Efendimizin hayatına dönük Siyer-i Nebi dediğimiz dersimiz var.  Ayrıca “Ahlakım” diye bir ders de veriyoruz. “Ahlakım” dersi de; anne baba hakları, diğer insanlarla olan ilişkiler, komşuluk hakları, kamusal alanlardaki vazifelerimiz gibi konuları içeriyor.

HAFIZLIK İÇİN BELLEĞİN KUVVETLİ OLMASI ŞART

Hafızlık için başvuru şartları nelerdir?

İlçelerimizde oluşturduğumuz hafızlık tespit komisyonları var, bu komisyon hafızlığa ayrılması muhtemel öğrencilerimizi bir taramadan geçiriyor, durumlarını kontrol ediyorlar. Bir de tabi hafızlık için bir öğrencinin belleğinin kuvvetli olması lazım.

Kimi çocukların muhakemesi kuvvetlidir, kimisinin ise belleği, kimisinin de başka kabiliyetleri vardır. Kabiliyetsiz ya da başarısız çocuk yoktur. Ama hafızlık daha çok belleği ön plana çıkaran bir program. Ne kadar sürede ne kadar sayfa ezberleyebiliyor? buna dayalıdır. Hafızlık komisyonu öğrencileri seçtikten sonra hafızlık hocalarımız belli bir program dahilinde her gün Kuran-ı Kerim’in belli yerlerinden yarım sayfa ya da bir sayfa hafızlık çalıştırıyorlar. Hocalarımız hafızlık öğrencilerimizi bireysel olarak takip edip, onlarla tek tek ilgileniyorlar. 

Öğrenciler hafızlığı ne kadar sürede tamamlamak zorundalar?

Bu ezber gücüyle alakalı bir şey, kimi 6 ayda bitirebiliyor, kimisi 1 yıl sürüyor, kimisi de 3 yılda bitirebiliyor. Bitirmek üzere olan ama süresi yetmemiş olanlara da ek süreler tanıyabiliyoruz.

On5yirmi5