Diyanet’ten hacı adaylarına altın tavsiyeler

İslam
Hac yolculuğu için ”Sağlık El Kitabı” hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının ibadetlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeleri için önemli tavsiyelerde bulundu. Diyanet ...
EMOJİLE

Hac yolculuğu için ”Sağlık El Kitabı” hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının ibadetlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeleri için önemli tavsiyelerde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Hac Sağlık Ekibi uzmanlarınca hazırlanan rehberde, hacı adaylarının hiç alışık olmadıkları çok farklı bir mekan ve iklimde bulunacakları hatırlatılarak, dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca Müslümanla bir arada bulunulacağı vurgulandı.

Diyabet, tansiyon ve romatizma gibi sürekli tedavi gerektiren hastalıklara karşı ilaç kullanan hacı adaylarının yanlarına hac dönüşüne kadar yetecek miktarda ilaç alması gerektiğini belirten uzmanlar, sağlık raporlarının da yanlarında bulundurulmasını istedi.

Hacı adaylarının bulaşıcı hastalıklardan korunmak için mutlaka yolculuk öncesi sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak Menengokok aşısı yaptırmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, Grip, Hepatit B ve Zatürre aşılarının da doktora danışılarak yaptırılmasını tavsiye etti.

Günde en az 1 saat yürüyün

Diyanet İşleri Başkanlığı uzmanları hacı adaylarının kutsal topraklarda bulunduğu süre içinde normal yaşamlarından daha fazla hareket halinde bulunacaklarını vurgulayarak, özellikle Kurban Bayramı’nın 1. günü zorlu ve kalabalık bir yolda 3-4 kilometrelik mesafenin yaya olarak gidileceğini, konaklama mekanlarının uzaklığına göre bu mesafenin 11 kilometreye kadar çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

Hacı adaylarına yolculuk öncesi egzersiz yapmaları tavsiyesinde bulunan uzmanlar, günde en az 1 saat yürüyüş yapılmasını ve 5 kilometrelik bir mesafede hiç dinlenmeden yürüyüş yapabilecek şekilde vücudun hazırlanmasını istedi.

Hac görevlerini yerine getirmek üzere 614 bin 333 kişi kutsal topraklara geldi

Hac görevlerini yerine getirmek için dünyanın her yerinden şu ana kadar resmi olarak 614 bin 333 kişi kutsal topraklara geldi. Suudi Arabistan hükümeti hacı adaylarının güvenliği için tüm hazırlıklarını sürdürüyor. Eğitim amaçlı 6 milyon kitap, 12 milyon da Kur’an-ı Kerim hacı adaylarına dağıtılıyor.

Hac ve Evkaf Bakanlığı şu ana kadar kara, deniz ve havayolu ile ülke topraklarına 614 bin 333 kişinin geldiğini ve çoğunluğunun Medine topraklarına indiğini belirterek, Hazreti Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’yi ziyaretlerinden sonra hacı adayları otobüslerle ihrama girerek ilk umre için 500 kilometre mesafedeki Mekke’ye geçiyor.

Bu arada Hac güvenliği için İçişleri, Dışişleri, Hac ve Evkaf bakanlıkları ortak çalışırken, Sivil Savunma’nın bu sene sürekli havada 19 helikopterle güvenlik hizmeti vereceği açıklandı.

AA