Diyanet Hafızlığı İşlevsel Hale Getirecek

İslam
Diyanet, irtibat kurmak istediği hafızlara müftülükler aracılığıyla gönderdiği mektupta, hafızlardan bulundukları bölgedeki Kuran kurslarında ezberlerini pekiştirmelerini istedi. Ayrıca, hafızlara lis...
EMOJİLE

Diyanet, irtibat kurmak istediği hafızlara müftülükler aracılığıyla gönderdiği mektupta, hafızlardan bulundukları bölgedeki Kuran kurslarında ezberlerini pekiştirmelerini istedi. Ayrıca, hafızlara liseyi dışardan bitirmeleri ve memurluk sınavı için KPSS sınavlarına hazırlanmaları da önerildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, hafızlık müessesesinin Diyanet’in öncelikli faaliyet alanları arasında olduğu belirtilerek, ”Mevcut hafızlık kurslarımızı geliştirmek, yeni kurslar açmak, hafızlığın kolaylaştırılması için yeni programlar yapmak gibi konular üzerinde hassasiyetle durmaktayız. Yeni kurslar açarak hafız yetiştirmenin yanında bir taraftan da daha önceden hafızlığını tamamlamış, belgesini almış ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmayan hafızlarımızı tespit edip, irtibat kurmak ve hafızlıklarını işlevsel hale getirmek için bir çalışma başlattık” ifadesine yer verildi.

Müftülüklerin yaptığı araştırmayla 2000 yılından bugüne kadar hafızlık belgesi alıp, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapmayan hafız sayısının 15 bin civarında olduğunun belirlendiğine dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:

”Bu sayı bizi oldukça heyecanlandırdı. Kuran’ın tamamen ezberlenerek hafız olunması kolay elde edilen bir kazanım değildir. Bir insanın hafız olabilmek için ne kadar zor süreçlerden geçtiği hepimizin malumudur. Öyleyse bu kadar önemli potansiyelimizi işlevsel hale getirmek için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük. Bu bağlamda bazı tedbirler aldık. Hafızlığı zayıflamış kardeşlerimizin, ikamet ettiği mahalleye en yakın müftülüğe giderek, o müftülük bünyesinde bulunan bir Kuran kursunda hafızlığını kuvvetlendirme çalışmasına başlaması gerekir. Hafızlığını kuvvetlendiren kardeşimiz imam hatip lisesi mezunu değil ise dışarıdan imtihanlara girerek diplomasını almalı, bunun için de ikamet ettiği yere en yakın imam hatip lisesine başvurmalı. İmam hatip liselerinden mezun kardeşimiz bir yandan ilahiyat fakültelerine veya Açık Öğretim İlahiyat Önlisans Programına girmek için planlama yaparken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığının imam-hatiplik, müezzin-kayyımlık, Kuran kursu öğreticiliği gibi görevler için yaptığı yeterlilik sınavlarına hazırlanmalı ve başvurmalıdır. Yeterlilik belgesini alan kardeşimiz de bir yandan ikamet ettiği yerdeki müftülükle irtibata geçip, fahri olarak göreve talip olabileceği gibi, diğer yandan da memurluk için yapılan KPSS sınavını takip ederek müracaatını yapmalı ve buradan aldığı puan ile imam-hatiplik, müezzin-kayyımlık, Kuran kursu öğreticiliği için tercihte bulunmalıdır.”

Prof. Dr. Erbaş, hafızlığını koruma altına aldıktan sonra gerekli şartları tamamlayarak din hizmeti alanında aralarına katılacak kişilerin kendilerini son derece memnun edeceğini belirterek, ”Zararın neresinden dönülürse kardır. Rabbimizin ‘Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et. Allah tevekkül edenleri sever (Al-i İmran suresi 159. ayet)’ müjdesine sarılarak gayret edelim ve insanoğluna verilmiş en büyük nimet olan hafızlığı işlevsel hale getirelim. Bu süreç içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz üzerimize düşen desteği sağlayacağız” ifadesini kullandı.

AA