Bayramda Hangi Dualar Okunur? Subhanallahi ve Bihamdihi Faziletleri Nelerdir?

İslam
Bayramda hangi dualar okunur? Subhanallahi ve bihamdihi Faziletleri nelerdir? Bayram boyunca hangi dualar edilmeli hangi zikirler yapılmalı? Din büyükleri bayram günlerinde 300 kez Subhanallahi ve bih...
EMOJİLE

Bayramda hangi dualar okunur? Subhanallahi ve bihamdihi Faziletleri nelerdir? Bayram boyunca hangi dualar edilmeli hangi zikirler yapılmalı?

Din büyükleri bayram günlerinde 300 kez Subhanallahi ve bihamdihi zikrinin okunmasının son derece önemli olduğunu ifade ediyor.

Subhanallahi ve bihamdihi anlamı: Ben, Allah’ı ulûhiyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim

“Kim bayram günü 300 defa :”Sübhanallahi ve bi hamdihi” der ve bunu Müslümanların ölülerine hediye ederse;her mü’minin kabrine bin nur girer ve o kişi vefat ettiği zaman Allahü Teala kendisinin kabri için de bin nur verir.” (Taberani,Meu’cemü’l-Evsat,1/357)

Ebu Zer radıyallahu anh şöyle dedi: “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bana: “Allah’ın en çok hoşlandığı sözü sana bildireyim mi? Allah’ın en çok hoşlandığı söz, ‘subhânallâhi ve bi-hamdihi’ demektir” buyurdu.” (Müslim)

Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem’e; ‘sözlerin en faziletlisi hangisidir?’ diye soruldu. Şöyle buyurdu: Allah’ın melekleri ve kulları için seçtiği ‘subhânallâhi ve bi-hamdihi’ sözüdür.” (Müslim)

“Dile hafif, mizana konduğunda ağır gelen ve Rahman olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır: ‘Subhânallâhi ve bi-hamdihi, sübhânallahi’l-azîm.’

KAYNAK: YENİ AKİT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme