Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ … Meali: Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun, hak ile batılı...
EMOJİLE

Ayet

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ
الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ …

Meali: Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun, hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.

Bakara, 2/185.

Hadis

Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin. Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Dua

Ya Rabbi Recep ve şabanı bize hayırlı kıldığın ve bizleri pazartesi günü Ramazan’a ulaştıracağın için için sana hamd-ü senalar olsun. Bu mübarek ayda sana daha fazla yönelmeyi, Sana daha fazla ibadet edebilmeyi, kulluk bilincimizi güçlendirmeyi nasip eyle. tüm kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmayı ve bolca iyi alışkanlıklar edinmemizi her birimize nasip eyle. Sen hasta kullarına şifalar ver Allah’ım. Oruç tutmak isteyip tutamayanlara sen yardım eyle. Tutmak isteyenlere sen Şafii isminle yardım eyle. Çok hasta olup tutamayanlara maddi manevi yardım eyle Allah’ım. Bu Mübarek ayın herkes için mutlu huzurlu olmasını nasip eyle. Bu ayda kimse üzülmesin, bir garip bile umutsuz kalmasın Allah’ım. Bu Mübarek ayın hürmetine sen hayırlı ne dileklerimiz varsa kabul eyle Allah’ım. Vatanımızı, milletimizi, askerimizi her türlü tehlikeden, beladan, afetten muhafaza eyle Allah’ım. Başımızda ki bu deprem afetinden de bizleri muhafaza eyle Allah’ım. Bu ayın en bereketli ayımız olmasını cümlemize nasip eyle Allah’ım.