Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلْئِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَ...
EMOJİLE

Ayet
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلْئِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

Meali: Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve kendilerine emredileni yerine getiren melekler vardır.

Hadis

“Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Amir memurlarının çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idare ettiklerinizden sorumlusunuz.”

(Buhari, Cum’a 11, İstikráz 20, Itk 17, 19, Vesäyä 9, Nikah 81, 90, Ahkam 1; Müslim, İmäre 20. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Imare 1, 13; Tirmizi, Cihad 27)

Dua

Ya Rabbi sen bizi sorumluluk bilinci olan sana karşı olan sorumluluğunu bilen kullarınla karşılaştır. Tüm müminlere bu bilinci ihsan eyle. Hepimiz sana karşı sorumluyuz ,biz elimizden gelen gayreti yaparız, sen bizi sana karşı mahçup etme Allah’ım. Her birimize Salih veya Saliha eşler nasip eyle. Hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip eyle. Ya Rabbi her birimizin sınavı farklıdır, sen kimseye kaldıramayacağı yük yüklemezsin lakin sen kimseyi eşiyle ve evlatlarıyla sınama Allah’ım. Bu zorlu sınava kimseyi tabi tutma Allah’ım. Cehennem ateşinden korunabilmeyi ve neslimizide kurtarmayı herkese nasip eyle. Cennette cemalinde, habibinin yanında bir arada toplanabilmeyi nasip eyle.