Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet وَالَّذِينَ تَبَوَّزُ الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَان...
EMOJİLE

Ayet
وَالَّذِينَ تَبَوَّزُ الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Meali: Onlardan önce bu yurda yerleşmiş ve gönülden inanmış olanlar, kendilerine göç edip gelenleri severler, onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık duymazlar; ihtiyaç içinde olsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin bencilliğinden korunmayı başarırsa işte kurtuluşa erecekler onlardır.

Haşr Suresi, 59/9. Ayet

Hadis

“Muhammed’in canı elinde olan (Allah)a yemin ederim ki bir kişi hayır namına kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olmaz.”

(Nesâî, Îmân, 19)

Dua

Ya Rabbi toplumumuzun şuanki hastalığı olan bencilliği, ben merkezli olmayı sen bizim toplumumuzdan al kurtar Ya Rabbim. Cömert olmayı sadece maddi değil manevi ve fikirsel olarakta cömert, hoşgörülü ve saygılı olmayı nasip eyle. Sadece kendi nefsimizi değil başka insanları da düşünmemizi bir nebze bile olsa hayatlarına faydamız dokunmasını, ve bunun mükâfatını sadece senden bekleyerek yapmayı sen bizlere nasip eyle.