Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقَيكُمْ إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ Meali: ...
EMOJİLE

Ayet
يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقَيكُمْ إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

Meali: Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.

Hucurât Suresi, 49/13. Ayet

Hadis

يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَلَا إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ، وَإِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ، أَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِي عَلَى أَعْجَمِيّ، وَلَا لِعَجَمِيّ عَلى عَرَبِي، وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَى أَسْوَدَ، وَلَا أَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ، إِلَّا بِالتَّقْوَى.

Meali: Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki, Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur…”

(Ibn Hanbel, 5/411)

Dua
Ya Rabbi sen bizi kibirden muhafaza eyle. Riyadan ve gösterişten koru. Bizi ancak sana ibadet eden sana kulluk eden hayırlı insanlar eyle. Bizi kötü insanların şerrinden muhafa eyle. Gün içinde şerli insanların şerrine bulaşmaktan da koru Ya Rabbi. Irkçılık, ayrımcılık yapanlara karşı dik duran kullar olabilmemizi cümlemize nasip eyle. Kimsenin kul hakkına girmemeyi bize nasip eyle. Hasta kullarına şifalar dertli kullarına devalar borçlu kullarına edalar ihsan eyle.