Papa en yakınlarının ihanetine mi uğradı?

Dinler
Papa 16’ncı Benedikt’in sürpriz istifası tartışılmaya devam ediyor. Hıristiyan dünyasını şok eden istifanın ardından bir çok teori üretiliyor. Son iddia Almanya’dan: Papa’yı Va...
EMOJİLE

Papa 16’ncı Benedikt’in sürpriz istifası tartışılmaya devam ediyor. Hıristiyan dünyasını şok eden istifanın ardından bir çok teori üretiliyor. Son iddia Almanya’dan: Papa’yı Vatikan’dan gizli belge sızdıranlar istifaya zorladı.

PAPA’NIN AÇIKLADIĞI GEREKÇELER HİÇ KİMSEYİ TATMİN ETMEDİ

Papa 16’ıncı Benedikt’in istifası ile ilgili ortaya atılan iddialar bitmek bilmiyor. Son iddia da Papa’nın memleketi Almanya’dan. Bild gazetesi, “Komploya mı kurban gitti” başlığıyla verdiği haberde, Papa’nın  bir yıl içinde büyük baskılarla karşı karşıya kaldığını iddia etti. İtalyan gizli istibaratına yakınlığıyla bilinen gazeteci Gianluigi Nuzzi’nin “Vatileaks” kitabını hatırlatan gazete, kitabın Papa’nın bürosundan çalınan gizli belgelerden yola çıkılarak yazıldığını belirtti.

En yakınlarının ihanetine uğradı

Papa 16’ıncı Benedikt’e ihanet edenlerin Vatikan ailesinin önde gelen isimleri olduğuna dikkat çeken gazete, bu isimlerin Papa’nın baş hizmetçisi Paolo Gabriele ve özel sekreteri Georg Gaenswein olduğunu ileri sürdü. Papalığa ait gizli belgeleri sızdırarak “Vatileaks” skandalının patlamasına neden olan Paolo Gabriele’nın tutuklandıkdan sonra “ihanet”le yargılanmak yerine basit bir hırsızlıktan yargılanarak  adeta ödüllendirildiği belirtildi.

Genel Sekreter ile gizli sürtüşme

Haberde, papalıktan sızdırılan sandık dolusu mektup ve gizli belgelerin bir çoğunun içeriğinin açıklanmadığı, söz konusu belgelerle Papa’ya  baskı yapılmış olabileceği ileri sürüldü. Gazetenin ortaya attığı bir değer iddia da, Vatikan’ın en güçlü ikinci ismi Tarcisio Bertone ile ilgili. Papa’nın 2012 yazında Vatikan Genel Sekreteri Bertone’yi suistimalden dolayı görevden almak istediği ancak son anda tersine, üstün hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiği iddia edildi.

Vatikan Bankası ile ilgili iddialar

Haberde, Pap’nın başını ağrıtan bir diğer olayın da Vatikan’a ait bankanın kara para akladığı yönünde iddialar olarak gösterildi. Papa’nın iddiaları araştırmak için kara para aklama konusunda uzmanlaşmış Rene Bruelhart’ı görevlendirdiği ifade edildi.

‘Hz. İsa görevi bırakmamıştı ben neden bırakayım’

Papa 16. Benediktus, sürpriz bir kararla bu ayın sonunda görevden çekileceğini bildirmesi dünya da hayretle karşılanırken, eski Papa John Paul bir gazeteye zamanınıda verdiği röpartajı akıllara getirdi. Papa II. John Paul, görevi başında olduğu dönemde yaşlılığı nedeniyle sağlık sorunları yaşıyordu. Kendisine bir gazeteci tarafından sağlık nediyle görevini bırakıp bırakmayacağı sorulduğunda Papa II. John Paul, “Hz. İsa görevini bırakmadı ki ben de bırakayım” cevabını vermişti.

Star