İsrail’in aykırı Yahudileri: Samiriler

Dinler
Ortadoğu’nun en köklü dini cemaatlerinden biri olan Samiri Yahudileri, Filistin’in Nablus kentinde bulunan Gerizim dağında hacı oldular.   Samiriler kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağ...
EMOJİLE

Ortadoğu’nun en köklü dini cemaatlerinden biri olan Samiri Yahudileri, Filistin’in Nablus kentinde bulunan Gerizim dağında hacı oldular.

 

Samiriler kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağı’na beyaz entarileri ve kırmızı fesleriyle çıkarak Hamursuz bayramının son gününü dualarla kutladı.

 

Sabaha kadar Sinagog’da Tevrat okuyup dua eden Samiriler, güneş doğmadan 2 saat önce dağa grup halinde tırmanışa geçti.

 

Yolda ilahiler eşliğinde yürüyen yaklaşık 500 kadar erkek Samiri ile birlikte bir Haham da Hz. Musa’ya verilen 10 emrin yazılı bulunduğu Tevrat metinlerini beze sarılı olduğu halde taşıdı.

 

Grup dağa ulaştıktan sonra bir saat boyunca, oturarak, ayakta ve secdede dua ederek güneşin doğmasını bekleyip, güneş doğduktan sonra toplu halde dağdan indi.

 

SAMİRLER KİMDİR?

 

Samiriler, Yahudiliğe benzer bir dine inanmakla birlikte Yahudiler tarafından Yahudi kabul edilmeyen bir topluluk olarak tanınıyor.

 

TEVRATLARI ARASINDA 6 BİN FARK

 

Yahudiler ile Samiriler arasında bir çok fark bulunuyor. Yahudilerin Tevrat’ı ile Samirilerin Tevrat’ı arasında altı bine yakın fark olduğu biliniyor. Samiriler, Kudüs’ün yerine Gerizim’i kutsal mekan olarak kabul ederler ve kendilerini gerçek Yahudi olarak görürler.

 

İBADET ŞEKİLLERİ MÜSLÜMANLARINKİNE BENZİYOR

 

Samirilerin ibadet şekilleri Müslümanlarınkine çok benzer. Müslümanlar gibi abdest alıp, Aramice diliyle ibadet ederler. İbadet yerleri, Müslümanların mescidi gibidir. Yahudilerin Sinagogları gibi içeride masa veya sıra bulunmaz. İbadetlerinde rüku ve secde vardır. İslam’daki namaza benzer şekilde namaz kılarlar.

 

Kıyafetleri kırmızı fes ve beyaz entarilerden oluşan Samirilerin İsrail’de 850 kişiden ibaret olduğu biliniyor.

 

Filistin’in Nablus şehrinde yaşayan Samirilerin çok az bir kısmı da İsrail’in Tel Aviv yakınlarındaki Holon bölgesinde yaşıyor.

 

AA