Berat Kandili Özel Günün Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسى رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا...
EMOJİLE

Ayet

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسى رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ قَدِيرٌ

Meali: Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nurları önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: “Rabbimiz! Nurumuzu arttır ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter.”

Tahrîm Suresi, 66/8. Ayet

 

Hadis

Resûlullah (s.a.v.) buyurdular:

“Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurur.”

(Ibn Mâce, H. no: 1388)

 

Dua

Ey Yüce Allah’ım bizler günahkar kullarız, bilip bilmeden işlediğimiz ne günah varsa sen bu gecenin yüzü suyu hürmetine bizleri bağışla. Bizleri bolca istiğfar eden kulların arasına ilhak eyle. Hayırlı ne isteklerimiz dualarımız varsa kabul eyle. Hakkımızda hayırlı olanıda kalbimize alıştır Allah’ım. Sen kullarını çok seversin sen bizler için hiçbir kötülük istemezsin; sen bizlerin istediği şerli istekleri, şerli fiilleri hayra tebdil eyle. Mahşer gününde yüzümüz pak senin huzurunda olmayı her birimize nasip eyle. Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.