Vahap Yaman: Allah’ı Özel Hayatında Kabul Etmek!

İman etmeyi anlamak! Din hayatın mimarıdır. Hayatı şekillendirmektedir. İman etmişsen, dinin hayatını imar etmesine sürekli izin vermelisin. İman etmek, İslam’ın dava olarak kabulünü ve gereğinin yapı...
EMOJİLE

İman etmeyi anlamak!

Din hayatın mimarıdır. Hayatı şekillendirmektedir. İman etmişsen, dinin hayatını imar etmesine sürekli izin vermelisin.
İman etmek, İslam’ın dava olarak kabulünü ve gereğinin yapılması için verilen sözler olduğunu hatırdan çıkartmamak gerek.
İman, kişiye ve topluma, Allah’a yaklaşmayı, yakınlaşmayı ve teslim olmayı önerir. Buna engel olan her şeyle mücadeleye çağırır. Çağrıya kulak verelim.

Allah’ı özel hayatında kabul etmekle birlikte, O’ nun çarşıya pazara sokağa ve dünyaya müdahalesini kabul etmiyorsan, Allah’la olan ilişkilerinde problemler var demektir. Böyle düşünüyorsan Allah’la olan ilişkilerini gözden geçir. Kitabın dostları arasına yeniden girmeye çalış. İslam, Allah’ın hayatın her anını biçimlendirecek projesinin adıdır.

Kitabın talimatlarını dikkate almak gereklidir. İslam’la aydınlanmış öncülerin nasihat ve uyarıları, özgürlük alanlarına müdahale değildir. Yaşanarak elde edilmiş, feleğin imbiğinden geçmiş deneyimlerdir. Uyarıları dikkate alan kazanır.

İnsanın, istikameti doğru tutturması için Kur’an’ın rehberliğine ne kadar talip olduğunu, bu rehberliğe ne kadar ihtiyacının olduğunu gözden geçirmesi, sonra da rehber olarak gördüğü Kur’an’ı iyice tanıması gerekir. Bu tanıma Kur’an’ın emir ve direktiflerini uygulama alanına sokmak için kafamızın içerisindeki Kur’an’ı, yaşadığımız Kur’an’a dönüştürmeyi sağlar. Kur’an’ın teklif ettiği dönüşüm, insanın dini ve sosyal gelişimini, bireyin ve toplumun dindarlaşmasını, İslami kimliğin inşasını, zihni ve fikri kırılmaların azalmasını hedefler.

Arınmış tertemiz bir hayat sürdürmek isteyenler, hesaplarının kolay vermek isteyenler, toplumda iyi bir örneklik yapmak isteyenler, iyilerle anılmak isteyenler, zihninizi, hayat tarzınızı temiz tutun kirlendirmeyin. Kitabın tarifinde sizler için güzel bir örneklik vardır. Kitabı dost edinirseniz bu güzellikleri görür ve yaşam şeklinizi düzenlersiniz.

Kitabın dostları ahlakı, adaleti, yardımseverliği, başkalarının haklarını gasp etmemeyi, emaneti, çevreyi korumayı, sevgiyi sürekli edinirler. Bunlar hayat boyu lazım olacak değerlerdir. Günümüzdeki şikayetlerin çoğu bu değerlerin örselenmesindendir.

Kitap, kendisine anlamak için yaklaşan dostlarını, bir iyiliğe, birinin aydınlanmasına, bir yetimin korunmasına, bir hakkın gözetilmesine, bir düşkünün imdadının duyulmasına, bir hastanın şifaya kavuşmasına sebep olmaya davet eder.

Kitabın dostluğu öncelikle ve yalnızca Allah’ a istenilen şekliyle kulluk etmeye, yalnız Allah tan yardım dilemeye davet eder. Bu davete icabet etmek Allah’ın lütfudur. Allah’ın lütfuna ulaşmak çaba ister. Hele hele içerisinde yaşadığımız sıkıntılı günlerde çabamız ve duamız daha çok olsun. Çabalarımız mübarek olsun. Devamlı olsun.

Vahap Yaman