Sürücü belgesini kimlik kartına birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Sürücü belgesi, kimlik kartı ile nasıl birleştirilir? Kimlik kartı ile sürücü belgesini birleştirmek isteyenlerin neler yapması gerekiyor? Peki, kimlik kartı ile sürücü belgesi nasıl birleştirilir? Ar...
EMOJİLE

Sürücü belgesi, kimlik kartı ile nasıl birleştirilir? Kimlik kartı ile sürücü belgesini birleştirmek isteyenlerin neler yapması gerekiyor? Peki, kimlik kartı ile sürücü belgesi nasıl birleştirilir?

Artık yeni tip kimlik kartları ile sürücü belgeleri birleştiriliyor. Böylelikle vatandaşların yanlarında hem kimlik hem ehliyet taşımasına gerek kalmayacak. Sürücü belgesi bu sistemle birlikte kimliğe entegre edilecek. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması geçen ay hayata geçirildi. Vatandaşlar sürücü belgesi ve kimliğin nasıl birleştirileceğini araştırmaya başladı. Peki, kimlik ehliyet birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Sürücü belgesi kimlik kartına birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Bir ay önce hayata geçirilen sistemle şimdiye kadar 420 binden fazla vatandaş kimliğiyle ehliyetini birleştirdi. Kimlik kartı ile ehliyetini birleştirmek isteyenlerin öncelikle randevu almaları gerekiyor. Randevu işlemini ALO 199’dan ya da randevu.nvi.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Yeni kimlik ve sürücü belgeniz varsa; iki kartı birleştirmek için ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak yeni kimlik ve sürücü belgeniz yok ise bunlar için randevu alıp ücret ödemelisiniz. Randevu aldıktan sonra dilerseniz online olarak dilerseniz de banka şubelerinde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ödemelerinizi mutlaka nüfus dairesine gitmeden önce yapmanız gerekiyor.