Uygur Türklerinin Nöbeti Devam Ediyor

Güncel
Ailelerinden haber almak için Çin’in, İstanbul’daki başkonsolosluğu önünde nöbet tutan Uygur Türklerinin bekleyişi devam ediyor. Uygur Türkleri, Çin tarafından zorla esir kamplarında tutul...
EMOJİLE

Ailelerinden haber almak için Çin’in, İstanbul’daki başkonsolosluğu önünde nöbet tutan Uygur Türklerinin bekleyişi devam ediyor.

Uygur Türkleri, Çin tarafından zorla esir kamplarında tutulan aileleriyle görüşmek ve durumlarını öğrenmek için İstanbul/Sarıyer’de bulunan Çin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

Ailelerinden yıllardır haber alamayan Uygur Türkleri, yakınlarıyla görüşmek için yazdıkları dilekçeleri Çin Başkonsolosluğu’na bırakmak istediler. Ancak Uygurların talepleri kabul görmedi. Burada hiçbir yetkiliyle görüşemeyen Uygur Türkleri, bunun üzerine konsolosluğun önünde beklemeye başladı.

Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmü sürerken toplama kamplarında tutulan Uygurların yakınları seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyor. Uygur Türklerinin tek istekleri ailelerinden haber almak.

Nöbet devam ederken Bayrampaşa Anadolu Gençlik Derneği teşkilatı da Uygur Türklerine destek ziyaretinde bulundu. Şube başkanı Mehmet Zahid Arslan yaptığı açıklamada “Eğer dilekçeler kabul edilirse bu bir sürecin başlangıcı olacak ve resmi bir takibat başlayacak. Bu süreç başlamasın diye dilekçeleri kabul etmiyorlar. Uygurlu kardeşlerimizde kararlı bir şekilde mücadelelerine devam ediyorlar. Biz de teşkilatımızın verdiği bilinçle, kardeşlerimizi yalnız bırakamamak için onlara destek olmaya geldik” ifadelerini kullandı.