Pierre Loti Tepesi için yeni isim teklifinde bulunuldu

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, İslam’a ve Hz. Muhammed’e yapılan saldırılar sonrası İstanbul Eyüp’te bulunan Fransız Pierre Loti tepesinin adının değiştirilmesi talebinde bulundu. Fransa’nı...
EMOJİLE

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, İslam’a ve Hz. Muhammed’e yapılan saldırılar sonrası İstanbul Eyüp’te bulunan Fransız Pierre Loti tepesinin adının değiştirilmesi talebinde bulundu.

Fransa’nın İslam’a ve Müslümanlara hakaretleri tüm dünyadaki Müslümanları ayağa kaldırdı. Birçok İslam ülkesi Fransız ürünlerini boykot etme kararı aldı. Yapılan bu  boykotlara bir yenisi de AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’den geldi. Kiler, Piyer Loti tepesinin adının değiştirilmesi için başvuru yapacağını söyledi. Tepenin adının “İdris-i Bitlis” olduğunu söyleyen Kiler, “Fransız Piyer Loti ismi kanımıza dokunuyor” dedi.

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, “Bir Bitlisli olarak, bu ismin değiştirilerek Piyer Loti haline getirilmesi kanımıza dokunuyor. Belgeleri hazırlayarak, belediyeye gerekli başvuruyu yapacağız” dedi.

Akşam gazetesine konuşan Kiler, şunları söyledi:

“Eyüp’teki o meşhur köşkün adı 1934’e kadar İdris-i Bitlisi Köşkü olarak biliniyormuş. Tepenin adı da kayıtlarda ‘İdris-i Tepesi’ diye geçiyor. Ne var ki, 1934 yılında, Fransız yazarı Pierre Loti’nin ismi verilmiş. Biz bunu öğrendiğimiz zaman Bitlisliler olarak kanımıza dokundu, ağrımıza gitti.”

İdris-i Bitlisi, sadece Bitlis için değil Türk tarihi için de önemli bir kişilik. İdris-i Bitlisi, Akkoyunlu sarayında hükümdar çocuklarına lalalık yapan, bundan dolayı ‘Kutlu Müderris’ olarak övülen bir isimdir. Hem 2. Bayezid hem de Yavuz Sultan Selim döneminde yaptıklarıyla büyük övgü almıştır.

İdris-i Bitlisi Osmanlı siyasetinde de aktif bir rol üstlenmiş. Çaldıran’da savaşıp, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinin Osmanlı’ya katılmasında gösterdiği başarısıyla merkezi Diyarbakır olan Arap Kazaskerliği rütbesiyle ödüllendirilmiştir. Yavuz’la birlikte Ridaniye ve Mercidabık Savaşlarına katılmış. Mısır’ın fethinden sonra bu ülkenin yönetimi konusunda Yavuz Sultan Selim’e yardımcı olan biri. Ayrıca aralarında Risale-i Hazaniyye’nin de olduğu 28 eseri olan tarihi bir kişilik. Ülkeye bu kadar yararları dokunmuş birinin ismi o tepeden neden çıkarılıp, bir Fransız olan Piyer Loti’nin adı verilir?

Piyer Loti ise Fransız roman yazarı olarak Türkiye sevgisiyle bilinen bir yazar. En azından bize öyle anlatılıyor. Ama, büyük hizmetleri geçmiş İdris-i Bitlisi’nin adının çıkarılarak, o tepeye Piyer Loti’nin adının konulmasını garipsedik. İdris-i Bitlisi, Müştak Baba gibi, Saidi Nursi Bediüzzaman gibi bizim için çok değerli bir insan. Tekrar o tepeye ve köşke isminin geri verilmesi için çalışma yapacağız.

Gerekli belgeleri topluyoruz. O tepenin ve köşkün isminin daha önce İdris-i Bitlisi olduğunu gösteren belgelerle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve yetkililerle görüşeceğiz. Belediye Meclisi kararıyla mı, yoksa bir kişinin kararıyla mı değişmiş onu inceledikten sonra gerekli başvurumuzu yapacağız. İdris-i Bitlisi’nin hem çeşmesi hem de köşkü o bölgede bulunuyor. Eşiyle birlikte kabristanları da orada.”

 

KAYNAK: Yeni Akit