‘Yalın ADSL Koca Bir Aldatmaca’

Olaylar
Pınar YILDIZ’ın haberi On5yirmi5.com’a konuşanTüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, Türk Telekom‘un başlattığı yeni hizmette vatandaşın lehine değişen bir şey olmadığını söyledi. K...
EMOJİLE

Pınar YILDIZ’ın haberi

On5yirmi5.com’a konuşanTüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, Türk Telekom‘un başlattığı yeni hizmette vatandaşın lehine değişen bir şey olmadığını söyledi. Kaya, “Daha önce telefon hattı için alınan sabit ücret, Yalın ADSL uygulamasında ‘hat kirası’ adı altında aynen devam ediyor. Vatandaş telefon hizmeti kullanmasa bile, internet hizmeti aldığı için her ay 14 TL hat kirası ücreti ödemek zorunda. Dolayısıyla Yalın ADSL denilen şey, tamamen bir aldatmacadan ibarettir.” şeklinde konuştu.

TÜRK TELEKOM TEKELİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ

Türk Telekom’un iletişim sektöründeki tekel pozisyonunun devam ettiğine dikkat çeken Nazım Kaya, Ulaştırma Bakanlığının ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK)’nın da bu duruma göz yumduğunu söyledi. Konuyla ilgili dava açacaklarını da ifade eden Kaya, “Kanunen tekelleşme sona ermiş gözükse de fiili uygulamada Türk Telekom tekeli devam ediyor. Bu konuda hukuki yollara gidiyoruz.” dedi.

NAZIM KAYA REKABET SÖZDE KALIYOR

Türk Telekom dışındaki Superonline, Koçnet ve diğer iletişim firmalarının mevcut şartlarda Türk Telekom’la rekabet edebilmesinin imkansız olduğunu dile getiren Nazım Kaya, rakip firmaların altyapı hizmetlerini mecburen Türk Telekom üzerinden aldığını, bunun da gerçek bir rekabet ortamının oluşmasını imkansız hale getirdiğini vurguladı.

Nazım Kaya şöyle devam etti: “Şirketlerin Türk Telekom sadece internet konusundaki tekelini değil ses konusundaki tekeli de devam ediyor. Numara taşıma da firma tercihi yapabilirsiniz diyor ama o firmalar da Türk Telekom’un altyapısını kullandığından diğer firmalar rekabet edemiyor. Türk Telekom’un dışındaki firmalar kendi altyapılarını oluşturamıyor. Bunun önünde bir yığın engel var. Türk Telekom’un altyapısı ayrı bir şirket haline getirilmeli ve her firmaya aynı fiyattan hizmet vermeli. Aksi takdirde gerçek anlamda rekabet oluşamıyor.”

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE BTK YANLI DAVRANIYOR

Rekabet konusunda Ulaştırma Bakanlığı ve BTK‘nın Türk Telekom‘a ayrıcalık tanıdığı ve yanlı davrandığını da dile getiren Kaya, iletişim sektöründe yaşanan sıkıntıların ve vatandaşa yansıyan kabarık faturaların nedeninin de Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın vurdumduymazlığından kaynaklandığını söyledi.

Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnternet ve ses hizmetlerini Türk Telekom dışındaki firmalardan alsanız da, Türk Telekom’a sabit hat ücreti ödemek zorundasınız. Ha Hasan, Ha kel Hasan. İkisi de aynı yola çıkıyor. Dünyadaki iletişim şirketleri içerisinde kârı yüzde 50’yi geçen tek şirket. Türk Telekom’un telefon hizmeti artık neredeyse kullanılmıyor. Ama internet konusunda tekel olması nedeniyle hat kirası adı altında bir yığın tahsilat sağlıyor. BTK Türk Telekom’a ayrıcalıklı davranıyor. Türk Telekom’un belli bir hissesi devlete ait olunca diğer firmalar üvey evlat, Türk Telekom ve ona ait firmalar da öz evlat muamelesi görüyor. BTK tüketicinin haklarını böyle koruyorsa, olmaz olsun. Açık bir şekilde Türk Telekom ve bağlı şirketler korunuyor. Rekabet olmayınca da vatandaş bedel ödemeye devam ediyor.”