“Türklere Yönelik Düşmanlığımız Yok”

Olaylar
Ülkesinde yaşanan katliamıdeğerlendiren Norveç’in Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk, "Görüntüleri her izlediğimde fenalaşıyorum. Onun yazdıklarını, projelerini okuduğumda dehşete düşüyor...
EMOJİLE

Ülkesinde yaşanan katliamıdeğerlendiren Norveç’in Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk, "Görüntüleri her izlediğimde fenalaşıyorum. Onun yazdıklarını, projelerini okuduğumda dehşete düşüyorum. Bir adam ülkemi ve dünyayı bu kadar şoke edebiliyorsa, grup olsalar neler olurdu diye düşünüyorum" dedi.

Norveç’in Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk, ülkesinde yaşanan katliamı değerlendirdi. 76 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamları yorumlayan Landsverk, "Bir adam, sadece bir adam, bir ülkeye ancak bu kadar zarar verir. O görüntüleri her izlediğimde fenalaşıyorum. Bu trajedi zihinlerimizden çıkmayacak" dedi. Ülkesinde Türklere yönelik düşmanlığın olduğu yönündeki değerlendirmeleri “aşırı abartılı bulduğunu" anlatan Büyükelçi Landsverk, "Norveçlilerin genelinde, asla Türklere ya da diğer gruplara karşı dışlama veya yabancı düşmanlığı yok" ifadesini kullandı.

Cecilie Landsverk,"Bu adamın yaptığını tüm Norveç halkına mal edemezsiniz" dedi.

ZİHİNLERİMİZDEN ÇIKMAYACAK: Bu bizim için yaşanması olanaksız gibi görülen bir olaydı. Bütün Norveç halkı büyük bir şok içinde ve matem tutuyor. Masum gençlerin katledilmesi zihinlerimize bir kere işledi ve çıkması mümkün değil.

KURBAN AİLELERİNE VİZE KOLAYLIĞI: Trajediye kurban giden Gizem Doğan’ın yakınları, eğer Norveç’e gitmek isterse diye hükümetimiz bir kolaylık sağladı. Kurbanların yakınları için her türlü vize kolaylığı sağlanacak ve ekspres vize verilecek. Şu ana kadar Doğan’ın yakınlarının başvurup başvurmadığı bilgisini ise takdir edersiniz ki, paylaşamam.

GRUP OLSALARDI: Dünyanın her yerinde ne yazık ki, fanatikler ve aşırı radikaller var. Ve tüm ülkelerin fanatizmle mücadele etmesi gerek. Bir adam, sadece bir adam, bir ülkeye ancak bu kadar zarar verir. O görüntüleri her izlediğimde fenalaşıyorum. Onun yazdıklarını, projelerini okuduğumda dehşete düşüyorum. Bir adam ülkemi ve dünyayı bu kadar şok edebiliyorsa, bir grup olsalar neler olurdu diye düşünüyorum.

NORVEÇ’E MAL EDİLEMEZ: Bu adamın yaptıklarını tüm Norveç halkına mal edemezsiniz. Norveç’te Türklere yönelik bir düşmanlığın olduğu yorumlarını aşırı abartılı buluyorum. Norveçlilerin genelinde, asla Türklere ya da diğer gruplara karşı dışlama veya yabancı düşmanlığı yok. Avrupa’da bir bölümü Müslümanlara olmak üzere, yabancı düşmanlığı ile ilgili bir tedirginlik var. Günümüzde birçok insan ülkelerindeki belirsizlikler nedeniyle göç ediyor. Bazı fanatikler bunu kabul etmiyor. Fanatik söylemler ve tehditler içine giriyor.

TEK ADAM OLAYI: Olay, sadece tek adam olayı. Bu adam ya da onun 8-9 takipçisi, olduklarından büyük gösterilir ve bu kadar ilgi odağı haline getirilirse, onlara iyilik, lütuf yapmış oluruz. O yüzden herkes dikkat etmeli. Fanatiklerin, bu eylemlerine asla yenilmemeliyiz. Çünkü eğer onlara boyun eğersek, kazanmış olurlar. Onlarla mücadele edeceğiz, sonuna kadar.

"Fanatiklere en güzel cevabı halkımız verdi"

Fanatiklere en güzel cevabı yine Norveç halkı verdi. Milyonlar Oslo sokaklarında yürüyüş düzenleyerek, ‘Bu adam ve onun gibiler bizim toplumumuzu yok edemez’ dedi. Dışişleri Bakanımız dün Norveç’teki Müslümanlar tarafından camiye bir konuşma yapmaya çağrıldı. Bu ülkemizde yaşayan Müslümanların, olaya bakışını göstermek için kritikti. Norveç’teki Müslümanlar fanatiklere karşı ‘dayanışma’ içindeyiz mesajını verdi. Bu nedenle mutluyuz.