Türbede müzik kavgası

Olaylar
İstanbul Eyüp’te bulunan Pir Ümmi Sinan Külliyesi, mülkiyet sahibi Kargı Ailesi arasında kavgaya yol açtı. Neslişah Ecel Kargı, külliyedeki tarihi mirasın korunmadığı iddiasıyla akrabaları hakkı...
EMOJİLE

İstanbul Eyüp’te bulunan Pir Ümmi Sinan Külliyesi, mülkiyet sahibi Kargı Ailesi arasında kavgaya yol açtı. Neslişah Ecel Kargı, külliyedeki tarihi mirasın korunmadığı iddiasıyla akrabaları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Halveti Tarikatı Sinaniye kolunun kurucusu Pir Ümmi Sinan’ın türbesinin bulunduğu 500 yıllık Ümmi Sinan Külliyesi, Cumhuriyet’in ilk Ankara Valisi olan Yahya Galip Kargı’dan torunlarına miras kaldı. İçinde dergâh, haremlik, selamlık bölümlerinin yer aldığı külliye, 16 hisseye bölündü.

‘GÜNAH İŞLENİYOR’

İddiaya göre, mirasçılardan bir bölümünün ikamet ettiği külliyede, diğer hissedarların onayı olmadan dernek kuruldu, musiki etkinlikleri düzenlenmeye başlandı, külliye televizyon dizileri için kiraya verildi. Bu duruma karşı çıkan ve külliyede mülkiyet hakkı olan kardeşler Mehmet Emin Kargı, Neslişah Ecel Kargı ve Zeynep Neşem Kargı, külliyede kalan akrabalarının tarihi mirası gerektiği gibi koruyamadığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Habertürk’e konuşan Neslişah Ecel Kargı, “Çocukluğum külliyede geçti. Ben çocukken kadınlar, tekkenin üst kısmındaki kafes denilen yerde, erkekler aşağıda otururdu. Şimdi türbede kadınlarla erkeklerin, Ümmi Sina Hazretleri’nin üzerinde sazlı sözlü eğlenmelerinden rahatsızım. Türbede düğün törenleri ve müzik etkinlikleri yapılıyor. Kadınlar, başlarını bile kapatmıyorlar. Çok büyük günaha giriyorlar” dedi.

‘KAYIP EŞYALAR VAR’

Neslişah Kargı, “Külliyede bulunan tarihi eserlerin birçoğu ortada yok. Tarihi avizeler, sırmalı yeşil örtüler, pirinç şamdanlar kayıp” iddiasında bulundu. Külliyede bazı dizilerin çekilmesine de izin verildiğini, ancak buna karşı olduklarını belirten Kargı, özellikle külliye bahçesinde çekilen Tarık Akan’ın rol aldığı “Su da Yanar” filminde içki içildiğini öne sürerek, “Ben ‘Tekkede içki içilmeyecek’ dediğimde bana ‘Edepli ol’ dediler. Lütfen Sayın Başbakan Erdoğan buna bir dur desin. Benim amacım para değil. Devlet, hisselerimize el koysun. Biz pirimizin ruhu huzur bulsun istiyoruz” diye konuştu.

‘Edebe aykırı bir şey yok’

NESLİŞAH Kargı’nın amcasının kızı, Pir Ümmi Sinan Külliyesi Talip Kargı Türk Tasavvuf Musikisi ve Geleneksel Kültürümüzü Koruma Tanıtma Derneği Başkanı Seher Kargı ise “Buraya gelen çocukların hepsi, müzik ehli çocuklar. Babam Talip Kargı, 80’li yıllarda Tasavvuf Musikisi Topluluğu’nu kurdu. Çok aydın biriydi. ‘Kadın-erkek her yerde birlikte, neden bir tasavvuf topluluğunda da olmasın?’ derdi. Burada tasavvuf musikisi çalınıyor. Kadın ve erkeğin birlikte tasavvuf musikisi dinlemesinde ne gibi bir sakınca olabilir ki? Edebe aykırı bir şey yok. Belki biri telaşla gelip başını açık unutmuş olabilir. Bizim düşüncemiz her şeyin gönülde olduğu. Külliyedeki hisselerini satmak için bu iddiaları ortaya atıyorlar” ifadesini kullandı. Külliyenin kapılarını Habertürk’e açan Kargı, tarihi eserlerin kaybolduğu iddialarını yalanlayarak, “Bize emanet edilen her şeye saygıyla baktık” dedi. SAVCILIK KEŞİF YAPTI Öte yandan külliyede, savcılık aşamasında iki kez keşif yapıldığı, bilirkişi raporunda, selamlık binasında bir ahşap pencerenin sökülerek duvar örüldüğü, orijinal ana giriş kapısının yerinden sökülerek demir ferforje kapı takıldığı, projeye aykırı olarak tarihi binaya ek bir yapı ilave edildiği, tekke girişinde bulunan tarihi örtünün yerinde olmadığı vurgulandı.

Habertürk