Tiyatrodaki Hakarete Facebook’tan Cevap

Olaylar
Sümeyye Erdoğan, kendisine edepsizce sataşan tiyatrocu Tolga Tuncer’e seslenerek, "Sizden farklı olana alışsanız iyi olur! Tiyatroya gelmeye devam edeceğim" dedi Başbakan Recep Tayyip ...
EMOJİLE

Sümeyye Erdoğan, kendisine edepsizce sataşan tiyatrocu Tolga Tuncer’e seslenerek, "Sizden farklı olana alışsanız iyi olur! Tiyatroya gelmeye devam edeceğim" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, cuma günü Ankara Devlet Tiyatrosu’nda meydana gelen ‘hakaret’ olayını, sosyal paylaşım sitesi ‘Facebook’ta yayımladığı mektupta anlattı. ‘Genç Osman’ adlı oyunu izlemek üzere arkadaşıyla tiyatroya gittiklerini anlatan Erdoğan, ağzındaki sakızı bahane ederek kendisini sahneden alenen aşağılayan tiyatrocu Tolga Tuncer’in asıl derdinin ‘başörtüsü’ olduğunu dile getirdi. Tuncer’in önce kaş-göz işaretleriyle başlayan tacizinin daha sonra ağzıyla sakız çiğneme hareketine dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, Tuncer’in bununla da yetinmeyip kendisi ve arkadaşına alenen el-kol hareketleri yaptığını kaydetti.

HAKARETTE SAKIZ BAHANE

Tiyatrocu Tolga Tuncer’in hakaretinde sakızın bahane olduğunu belirten Sümeyye Erdoğan, mektubunda şu ifadeleri kullandı: "Cuma akşamı iki arkadaş tiyatroya gittik. Ankara Büyük tiyatroda Genç Osman’a. İkimiz de başörtülüyüz ve bir tek orada yer kaldığı için en öndeyiz. Yolda gelirken de ağzıma bir sakız atmıştım ve bu benim için çok normal bir şey olduğu için tiyatro sırasında hala ağzımda olduğunun farkında bile değildim. Oyunun orta yerinde en öndeki iki oyuncudan biri, bir yandan bir ileri bir geri oynarken bir yandan da en öne geldikçe bana bakarak kaş göz işareti yapmaya başladı. İlkinde ne olduğunu anlamadık. Sonrasında ağzıyla sakız çiğneme hareketi yapınca durum anlaşıldı. Adam aslen sakıza değil, başörtüsüne takmıştı. … Bir de şarkının ‘halkın çoğu aç, azı toksa’ kısmında ‘azı tok’ derken bariz bir şekilde eliyle bizi gösterdi. Demek ki ‘başörtülü yobaz’ ve ‘yüce tiyatrocunun önünde sakız çiğneyen saygısız’ olmakla yetinmeyip bir de ‘çoğunluğun aç olmasının sebebi olan azınlık tok’ olmuştuk! Bu ne cüret! Ne işimiz vardı bizim tiyatroda! Birkaç gidiş gelişte bu şekilde bizi rahatsız ettikten sonra bir yerde müziği ve oyunu kesip sahnenin önüne gelerek "Pardon ben anlayamadım da sormak istiyorum, bu nedir?" diyerek sakız çiğneme hareketi yaptı!"

BAŞÖRTÜYE TAHAMMÜL EDEMEDİ

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda bir oyuncunun, oyunu keserek seyirciye laf atmasının tiyatro seyicisine büyük bir saygısızlık olduğunu belirten Erdoğan, "Hangi profesyonel oyuncu, seyirciden birinin ufacık bir ağız h areketinden dolayı oyunu kesip o kişiye ne yaptığını sorabilir?! Bütün seyirci tiyatro izlemek için bilet alıp oraya gelmişken, sen nasıl onları yok sayıp tiyatroyu bölersin?!" ifadelerini kullandı. Tiyatroda sakız çiğneyen bir seyirciye sırf bu nedenle dünyanın hiçbir yerinde bu muamelenin yapılmayacağını kaydeden Erdoğan, mektubunda "Hem sanat camiamız değil miydi halkı tiyatroya, operaya çekememekten yakınan? O akşam görülen oydu ki mesele aslında o sanatçıların halkı oralarda istemiyor oluşu! Bu halkın kadınlarının yarısından fazlasını oluşturan başörtülüleri tiyatroda görmeye tahammül edemeyen sanatçı herhalde sakallıyı, köylüyü, göbeğini kaşıyanı ve bidon kafalıyı da görmeye tahammül edemez. Yani bu ülkenin yüzde 80’ini, yani halkı, tiyatroda istemez…" diyerek tepkisini dile getirdi.

Ankara’nın göbeğindeki devlet tiyatrosunda başörtüsünden ötürü hakarete uğrayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, skandala imza atan tiyatrocuya cevap verdiği mektubunda "Sen istediğin kadar (bir tiyatro oyununu bölecek kadar) başörtülülerden nefret et; dünyanın gerçeklerini değiştiremeyeceksin!" dedi. Maruz kaldığı hakarete rağmen sanatı ve tiyatroyu sevmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, başörtüsülü bir şekilde tiyatro izlemeye devam edeceğini kaydetti. "İnsanı seven biri bir insana böyle davranamaz! Ve bir sanatçı da böyle bir hareketi yapamaz!" diyen Erdoğan, farklı olana tahammül edenlerin ilk başta sanatçılar olması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı: "Ne sen, ne de sanat camiamızda maalesef çokça rastlanan senin gibiler, saygıdeğer sanatçılar değilsiniz! Başörtülülere ve sizden farklı olan herkese alışsanız iyi olur! Çünkü biz hep burada, gözünüzün dibinde olacağız! Ve ben sizle kavga ederek yaşamak istemiyorum! Benim dinimden bile olmayanların ülkelerinde yapabildiğim gibi tanımadıklarıma bile tebessüm ederek ve selamlaşarak huzurla yaşamak istiyorum!…"

Soruşturma başlatıldı

Seyirciye tavır ve davranışlarıyla hakaret ettiği belirtilen oyuncu Tolga Tuncer hakkında Devlet Tiyatroları tarafından soruşturma başlatıldı. Tuncer, soruşturma tamamlanana kadar ‘Genç Osman’ isimli oyunda görev alamayacak. Sümeyye Erdoğan, 8 Nisan Cuma akşamı, henüz 14 yaşındayken Osmanlı tahtına çıkan ‘Genç Osman’ın hayatını anlatan oyunu izlemeye gitmiş ve ilk perdenin sonunda Tuncer tarafından hakarete uğramıştı. Maruz kaldığı hakaretlere dayanamayan Sümeyye Erdoğan’ın oyunu yarıda terk etmesi sonrasında Polis Haftası etkinlikleri kapsamında salonda bulunan 150 kadar Polis Akademisi öğrencisi de tiyatroyu terk etmişti. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun kadrolu oyuncusu Tolga Tuncer’in, oyun esnasında yönetmen tarafından defalarca uyarılmasına rağmen seyirciyle hakaretamiz bir şekilde diyalog kurmaya devam ettiği belirtiliyor.

Yeni Şafak