“Siyasi mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz”

Olaylar
Başbakan Erdoğan, “Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş buymuş bizi enterese etmez, bizi enterese eden milletimizin bekasıdır” dedi. ̶...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan, “Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş buymuş bizi enterese etmez, bizi enterese eden milletimizin bekasıdır” dedi.

“İstanbul merkezli operasyonda adı geçen bakanların istifaları gündemde mi? Kabine revizyonu kapsamında böyle bir tasarrufunuz söz konusu mu” sorusu üzerine, “ortada çok çok kirli bir operasyonun söz konusu” olduğunu söyledi.

Bu konuyu, mevkidaşı Macaristan Başbakanı ile birçok anlaşmayı imzaladığı bir toplantıda yorumlamayı arzu etmediğini dile getiren Erdoğan, 11 yıllık iktidarları içerisinde Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin ve iktidarlarının nelerle mücadele ettiğinin de malum olduğunu belirtti. Bu mücadelelerde atılan adımların ulusal boyutu olduğu kadar uluslararası boyutunun çok daha önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz, 2023 yılının Türkiye’sinin ilk on içerisinde dünyada yer almasının kavgasını, mücadelesini verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, koştururken ama birileri de acaba biz Türkiye’nin bu hızlı gidişini nasıl durdururuz? Bunun gayreti içinde. Bunun dışarıda heveslileri, planlayıcıları olduğu gibi onların ülkemizde de bazı uzantıları var. Bu uzantılar şudur, budur bunları konuşacak değilim. Bunların kimler olduğunu da sizler de tahmin ediyorsunuz. Gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu. Burada istediklerini elde edemediler. Ondan sonra şimdi yeni bir adım attılar. 14 ay dinleme, izleme, bu tür şeyler yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine bunlar haber verilmiyorsa haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa buradaki mühendislik, yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir ve bu çeteler bir nevi devletin içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme, böyle bir gayretin içerisine girme olayıdır.”

“Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız”

Başbakan Erdoğan, kamu bankalarının kendi iktidarları öncesinde görev zararıyla açık kapattığını ancak şu anda Avrupa bankaları arasında derece yapan konuma geldiğini kaydetti.

Bu bankaları yaralama hedefinin de operasyon kapsamında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları bildirdi:

“Bunlar dikkat çekicidir ve bunların Türkiye’deki uzantıları var, uluslararası boyutu var, tespitimiz, tahminiz var ama aynı zamanda Türkiye’de bunun uzantıları var ve bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş, buymuş, şucuymuş, bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesidir.”

“Biz bunlara yabancı değiliz”

Olaylara ilişkin, çok değişik şeylerin söylendiğini, bunların söylenmeye de devam edeceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar şunlar bunlar oluyor. Bunlara biz zaten alıştık. Bunları ne yazık ki başta daha önce biliyorsunuz, bu ülkede biz 28 Şubatları medyayla gördük. Medyanın kendi içindeki organizasyonlarıyla gördük. Onlar o karanlık işleri çevirdiler. Daha sonra biliyorsunuz bunlara bazı STK’lar karıştı. Hani o ‘beşli çete’ diye ortaya çıkan gruplar. Biz bunlara yabancı değiliz. Şimdi yine bunun değişik bir versiyonu yine aynı şekilde uygulanıyor. Biz gereken çalışmayı gerektiği şekliyle yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerinin bu işe bulaştırılması vesaire… Bu konularda da tabii ki onlar bu atılan adımlar neticesinde hassasiyetleri ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur. Biz gereken neyse onu zaten aramızda görüşüp gerekeni gerektiği anda yaparız.”

“Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor”

Gerekli adımları muhalefet partileri istediği için atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Onların biz cemaziyelevvelini çok iyi biliriz. Onların cemaziyelevvelindeki kirlilikleri çok iyi biliriz. Onların kirlilikleriyle bu ülkenin ne hale geldiğini, delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Tabii çok farklı bir Türkiye’yi gördükleri için böyle kurusıkı atıyorlar. Hele hele 5 yıllık iktidara tahammül edemeyen, daha 3,5 yıl dolunca bırakıp kaçanları da biz çok iyi biliyoruz. Dile sığmayacak ifadelerle zaten isimlerini ağzıma almayacağımı daha önce söylediğim için yine almayacağım. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor.”

Erdoğan, muhalefet partilerine gereken cevabı gerektiği şekilde milletin 30 Mart’ta vereceğini dile getirerek “Bu ‘at çamuru tutmasa iz bırakır’ mantığı evelallah bize tutmayacaktır. Her zaman söylüyorum bizim abdestimizden şüphemiz yok, dolayısıyla namazımızdan da şüphe etmeyiz. Burada da birçok şeyleri de farklı şekilde algılama olayı ve milletimizin algısını değiştirme gayretleri var. Onlar da nedir? Yapılan birçok olumlu faaliyetleri, olumsuza dönüştürme gayretleri var ki bunlarda da yine aradıklarını, beklediklerini bulamayacaklar” diye konuştu.

“Anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendislik”

Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan değişiklerle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Evet emniyette yapılan değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle burada kendilerinin bir defa tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Dedim ya nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendisliktir. Biz böyle bir mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz, çünkü bu ülkenin geleceğini karartmaya, kimsenin hakkı yok.”

“Macaristan’a uygulanan vize olayını kaldırıyoruz”

Başbakan Erdoğan ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada ise şöyle konuştu:

“Görüşmelerimiz sırasında ikili ve çok taraflı işbirliğimizi güçlendirmek, mevcut potansiyeli her iki ülkenin çıkarına hizmet edecek şekilde değerlendirmek hususunu ele aldık. Şu anda Türkiye ile Macaristan arasında kalıcı dostluğun geliştirilmesi yönünde hükümetlerimizde karşılıklı bir azim söz konusu. İstiyoruz ki hükümetler arasındaki bu azim, bu kararlılık her iki ülkenin kamuoyu tarafından da benimsensin. Halklarımız arasındaki karşılıklı anlayış ve işbirliği de mümkün mertebe geliştirilsin. Bu noktada ortak kültür ve eğitim faaliyetlerinin Türk ve Macar halklarının birbirini daha iyi anlamasına hizmet edecek önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Ortak kültürel mirasın korunmasına atfettiğimiz ehemmiyetin altını bugünkü çalışmalarımızda da önemle çizdik.”

Görüşmelerde Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin de gündeme geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“AB konusunda her zaman yanımızda olan, bize desteğini her zaman devam ettiren Macaristan’a da şu anda da memnuniyetimi ifade ederek, şükranlarımı iletiyorum. Macaristan’ın ülkemizin üyeliğine verdiği değerli desteğin teyidini bir kez daha almak, bunu bir kez daha kendilerinin ifade etmesi bizleri ayrıca memnun etti.

Macaristan ile kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi inanıyorum ki ilişkilerimizin ve işbirliğimizin daha ileri aşamalara taşınması için yararlı bir fırsat olmuştur. Bu çalışmalar neticesinde Macaristan’a uygulanan vize olayını artık biz Türkiye olarak, Slovakya’ya olduğu gibi, Macaristan’a da kaldırıyoruz. Bundan sonra Macar halkının Türkiye’ye gelişi çok daha rahat olacaktır, bu da halklarımızın kaynaşmasına çok daha büyük katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede bizim de işadamlarımız, sanatçılarımız, akademisyenlerimiz de rahatlıkla Macaristan’a gitme imkanı bulabileceklerdir. Bu önemli bir aşamadır.”

İki ülke arasında 15 anlaşma imzalandı

Başbakan Erdoğan ve Orban, basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması hakkındaki ortak siyasi bildiriyi imzaladılar. Erdoğan, imza atarken “Kameralara şöyle bir bakalım” diyerek gazetecilere poz verdi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına yönelik bildirinin yanı sıra iki ülke arasında işadamlarına vize kolaylığı sağlayan anlaşmalar, çevre, enerji, ormancılık, su işleri, kültür, eğitim ve medya alanlarına ilişkin 14 anlaşma da imzalandı.

Anadolu Ajansı ile Macar Ulusal Haber Ajansı ve Medya Hizmet Desteği ve Varlık Yönetim Fonu arasında işbirliği anlaşması da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk ile Macar Ulusal Haber Ajansı CEO’su Frenç Gazo tarafından imza altına alındı.

AA