Savcıdan, “Dink davası” uyarısı

Olaylar
Yakup Çetin’in haberi  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklardan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Hrant Dink’in avukatlarının Kafes Eylem Planı’n...
EMOJİLE

Yakup Çetin’in haberi 

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklardan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Hrant Dink’in avukatlarının Kafes Eylem Planı’ndaki ifadeleri gayri ciddi bulduğunu ileri sürdü. Sanıklardan Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar ise medyayı Hrant Dink cinayetiyle Kafes Eylem Planı arasında bir bağlantı kurmaya çalışmakla suçladı. Kafes Eylem Planı’nın sahte olduğu iddia etti. Dink cinayeti ve Kafes Eylem Planı arasında bir bağlantı olmadığını söyledi. Sanıkların sözleri üzerine araya giren duruşma savcısı Mehmet Ali Uysal, "Hrant Dink cinayeti davası henüz bitmedi." ifadelerini kullandı. Emekli Deniz Binbaşısı Levent Bektaş’ın ofisinde yapılan aramada ele geçirilen Kafes Operasyonu Eylem Planı’nda Hrant Dink, Rahip Santoro, Zirve Yayınevi cinayetleri ‘operasyon’ olarak geçiyordu.

Bu arada duruşmaya katılan Dilek Bozkaya söz alarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli bir sivil memur olarak çalışırken, bu davanın sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş’tan ele geçirildiği iddia edilen belgelerde adının geçtiği gerekçesiyle mağdur edildiğini ve işinden azledildiğini söyledi. Bozkaya, suçtan zarar gördüğü için davaya müdahil olarak katılma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Bozkaya’nın talebinin kabulüne ve davaya müdahil olarak katılmasına hükmetti. Mahkemenin müdahillik kararının ardından yeniden söz verilen Dilek Bozkaya, davanın soruşturması aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheli sıfatıyla ifade verdiğini hatırlattı. İfade verme işlemi sırasında kendisine, ‘davanın sanıklarından Levent Bektaş’ın bilgisayarında yapılan incelemelerde, kendisine ait özel, etnik-yöresel hayat bilgilerinin yer aldığı dokümanlar ele geçirildiğinin’ söylendiğini aktardı. Bozkaya, şöyle konuştu: "Garip olan, dokümanlarda birçok askerî personelin takip edilmesi ve kimlerle irtibat halinde olduklarının belirlenmesiydi. Bir kadın için aşağılayıcı, kötü ifadeler yer alıyor. Sorumlulardan şikâyetçiyim. Kişiliğim zarar gördü."

Zaman