‘Satılık Kilise’ye Bakanlık El Koydu

Olaylar
Bursa’nın Mudanya İlçesi Kumyaka Köyü’nde bulunan ve dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak gösterilen Başmelekler Kilisesi’nin satılığa çıkarılması Kültür ve Turizm Bakanlığı&rsquo...
EMOJİLE

Bursa’nın Mudanya İlçesi Kumyaka Köyü’nde bulunan ve dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak gösterilen Başmelekler Kilisesi’nin satılığa çıkarılması Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı harekete geçirdi.
Bakanlık, kilisenin röleve-restitüsyon ve restorasyon projesinin incelemeye alınacağını duyurdu.

İstanbullu işadamı Mete Yalçın tarafından satılığa çıkarılan Başmelekler Kilisesi, Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde 780-797 yılları arasında kendisini fırtınadan kurtaran köylülere teşekkür etmek için inşa edildi. 1448 ve 1819 yıllarında olmak üzere iki kez restore edildi.

Kilise, 1938 yılında uygulanan iskân politikasıyla Yugoslavya’dan gelen göçmenlerden biri olan Cemal Aydın’a iskân edildi. Aydın, kiliseyi 1990 yılında İstanbullu işadamı Mete Yalçın’a sattı.
İddiaya göre Yalçın, eseri restore etmek istedi fakat yetkili merciler tarafından izin verilmeyince, o da kiliseyi satma kararı aldı. Kiliseye önce Kumkaya Köyü Muhtarlığı talip oldu, fakat önerilen rakamlar satış için 400 bin TL isteyen Yalçın’ı tatmin etmedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, konu basında yer alınca dün bir yazılı açıklama yaptı ve şunları ifade etti: “Kilise, Bursa Anıtlar ve Koruma Kurulu’nun 14 Ekim 1990 tarihli kararıyla kentsel sit alanı olarak ilan edildi. Bursa Koruma Kurulu’nca alınan 15 Ekim 1999 tarihli kararıyla belirtilen sit alanı içerisinde bulunan ve 24 Haziran 1988’de tescillenen kilise deprem sonucu hasar gördü. Mudanya Kaymakamlığı Kriz Merkezi’nce hazırlanan dosyalar, yapının özellikleri göz önünde bulundurularak röleve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin ilgili kurula getirilmesine karar verildi. Konuyla yeni karar alınana kadar can ve mal güvenliği açısından tedbirler ilgilisi ve ilgili muhtarlıkça alınacak. Koruma Kurulu arşivlerinde kilisenin onarım talebine ilişkin bir belgesi bulunamamıştır.”

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Nusret Çolak, “Özel mülkiyete geçmiş ise tarihi eser, kişi bunu satabilir. Bunun bakanlık tarafından ivedilikle kamulaştırılması yoluna gidilmesi gerekir” dedi.

Radikal