Sami Selçuk, AİHM’deki Görevini Anlattı

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için aday gösterilecek yargıçları değerlendirmek ve yeterliliklerini incelemek üzere kurulan Danışma Paneli’ne Türkiye’nin aday g...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için aday gösterilecek yargıçları değerlendirmek ve yeterliliklerini incelemek üzere kurulan Danışma Paneli’ne Türkiye’nin aday gösterdiği Yargıtay Onursal Başkanı Sayın Sami Selçuk, yeni görevini on5yirmi5’e değerlendirdi.

AİHM’deki yeni görevi ile ilgili görüşlerini aldığımız Selçuk, “Dışişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) seçilecek yargıçları önceden incelemek gereğini duydular. Yani bu yeni duyulan bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç karşısında dediler ki, yargıçlardan oluşan bir kuruldan bu adaylar geçsin, daha sonra parlamento bu adaylar arasında önerilenler, (adı üstünde zaten biz danışma kurulunda görev yapacağız) arasında son sözü söylesin, yani seçimi biz yapmıyoruz. Biz danışma kuruluyuz. Bu kurulda aday yargıçların özellikle de sicillerinin, geçmişlerinin değerlendirmek sureti ile bunlar arasında tercihimizi önereceğiz. Bu tercihi parlamento değerlendirecek ve son sözü söyleyecek, diyecek ki şunlar şunlar seçilmiştir.Olay bundan ibarettir” açıklamasını yaptı.

Selçuk, “görev sanırım Ocak ayında başlayacak ama bu sürekli bir görev değil. Yani yılda birkaç kez toplantı yapacağız. Oraya gidip oturacak değiliz. Zaten daha önceden sordum. Bilkent’teki hocalık görevim devam edecek. Arada toplanacağız. Çünkü boşaldıkça, yargıçlar süresini doldurdukça, yeni gelen adayları değerlendirip seçimimizi yapacağız” dedi.

Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ocak 2010’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı’na seçilmiş olmasının ardından kendisinin de AİHM’de görev almasının, Türkiye’nin uluslararası planda artan etkinliğinin tezahürü olduğu ile ilgili görüşler hakkında ne düşündüğünü sorduğumuz Selçuk, “Bu siyasal bir değerlendirme olur. Bu değerlendirmenin içerisine çekilmek istemiyorum. Bana bir görev önerildi. Bende o görevi kabul ettim. Aday gösterdiler.  Adaylar arasında bir seçim yapıldığı söylendi.  Bu seçimde Türkiye’deki aday seçilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

AİHM Danışma Paneli’nde Yargıtay eski Başkanı Selçuk’un yanı sıra, Rusya Anayasa Mahkemesi Başkanı Zorkin, İrlanda Yüksek Mahkemesi Başkanı Murray, Polonya Yüksek Mahkemesi yargıçlarından Gonera, AİHM eski yargıçlarından Finli Pellonpaa ile Alman Jaeger ile AİHM eski Başkanı Wildhaber’in de yer alıyor.