O ilanın parasını hangi Türk STK ödedi?

Olaylar
İngiliz The Times gazetesinde geçen hafta yayımlanan ticari ilanla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan mektubu imzalayan Türk yapımcı ve yönetmen Fuad Kavur, mektubu kendisinin kale...
EMOJİLE

İngiliz The Times gazetesinde geçen hafta yayımlanan ticari ilanla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan mektubu imzalayan Türk yapımcı ve yönetmen Fuad Kavur, mektubu kendisinin kaleme almadığını ancak imzalayanları bir araya getirdiğini, ilanın İngiltere’deki Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından toplanan parayla finanse edildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Kavur, yayımladıkları ilanla amaçlarının, “seçimle gelmiş bir hükümete ve Başbakan’a yönelik bir hücum olmadığını” öne sürdü. Kavur, “Seçimle gelmiş bir insan, demokrasi olan bir ülkede yine seçimle gider ve bunun başka türlü olması tamamen yanlıştır. Bizim ve benim şahsen istediğim bir eleştiridir ve farkındalık yaratmaktır. Bunun ötesinde hiçbir amacımız yoktur” iddiasında bulundu.

Metni kendisinin kaleme almadığını belirten Kavur, Gezi Parkı olayları sırasında ABD’de bulunduğunu ve Amerikan televizyonlarının olaylara gösterdiği ilgiye şaşırdığını ifade etti. Kavur, New York Times gazetesinde yayımlanan ilanın ardından benzer bir ilanın İngiltere’de de yayımlanabileceğinin aklına geldiğini ve ilk olarak konuyu “Atatürk” kitabının yazarı, tarihçi Andrew Mango ile konuştuğunu söyledi.

Mango’nun da olaylara çok üzüldüğünü kendisiyle paylaştığını ifade eden Kavur, şunları kaydetti:

“Andrew’a, böyle bir şey düşündüğümü söyledim ve ‘Böyle bir ilana imza atar mısın’ dedim. O da olanlara çok üzüldüğünü ifade etti ve ‘Bunu yapalım’ dedi. Kaba taslak bir şeylere başladık. Sonra 30 kişi aynı yerde oturup, aynı anda yazamadık ama bu, 30 kişinin istişare ederek, konuşarak, ortak olarak çıkardığı bir metindir.”

Metne imza koyan 30 kişiyle iletişim kuranın ve organize edenin kendisi olduğunu söyleyen Fuad Kavur, “Yüzde 90’ı benim şahsi tanıdığım insanlar. Herkesi bir araya getiren ben oldum ama hiç kimseye baskı yapmadım” dedi.

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleriyle para toplandı

İngiltere’deki Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla mektubun ilan olarak yayımlanması için para topladığını anlatan Kavur, “Burada yarım milyon Türk var, bu büyük bir sayı. New York’taki ilanın parası olan 65 bin dolar, 48 saatte toplanmış. Burada iki haftada, çoğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nden geldi. Burada ilan 12 bin pound, yani 25 bin dolardı. Fiilen Times’a para veren de onlardır. Benden gitmedi” diye konuştu.

İmza atanlardan ilan için para istenip istenmediğinin sorulması üzerine ise Fuad Kavur, “Yok, hiç. Ayıp zaten. Adama bir taraftan imza ver, bir taraftan da para ver. O biraz fazla gelirdi. Onun için onlardan para istemedik” yanıtını verdi.

Dünyada kimse bir yazıyı okumadan imzalamaz

“İlanın altında ismi bulunanların bilinçsizce metne imza koydukları, birçoğunun Türkiye’nin haritadaki yerini bile bilmediği” yönündeki eleştiriler konusunda Kavur, “bunun yanlış bir değerlendirme olduğunu” savundu.

İlana imza koyanların, cahil insanlar olmadığını kaydeden Kavur, “Bu dünyada kimse bir yazıya okumadan imza atmaz. Times gazetesi, imzaları görmek istedi ve adamlara teker teker telefon edildi, soruldu. ‘Bunların Türkiye ile alakaları yok, bilmezler’ diye bir mevhum, son derece yanlış bir mevhumdur’ diye konuştu.

Hesabını vermeye hazırız

Times gazetesinde yayımlanan ilanda “Nüremberg mitinglerine” gönderme yapılmasıyla ilgili Kavur, “Yapılan (Milli İradeye Saygı) mitingleri, bana Nüremberg mitinglerini anımsattı. Yanlış yaptıysam, bu benim hatamdır ama benim görüşüm budur. Bence bu hakaret değil hakikattir. ‘Dost acı konuşur’ diye bir sözümüz vardır. Ben gördüğümü, hissettiğim gibi söyledim” ifadelerini kullandı.

Konunun mahkemeye taşınma olasılığıyla ilgili ise Fuad Kavur, “Bu memlekette hakim var, mahkeme var. Eğer böyle bir şey olacaksa, biz bunun hesabını vermeye hazırız” dedi.

“Gezi Parkı olayları olmasaydı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk tarihine iyi veya kötü olumlu bir başbakan olarak geçecekti” ifadelerini kullanan Kavur, “Memleketimiz, Cumhuriyet tarihinde birçok ihtilal gördü. Sayın Başbakanımızın, memleketimizde tekrar bir ihtilal olmamasını temin etmesi ve askeriyeyi bir nevi sadece dış düşmanlara karşı kurulmuş bir kuruluş olarak kabul ettirmesi, büyük bir başarıdır” diye konuştu.

1950 İstanbul doğumlu olan Fuad Kavur, 50 yıldır İngiltere’de yaşıyor. Film, opera yönetmeni ve yapımcısı olan Kavur son olarak “Atatürk” filmi üzerinde çalışıyor. 21 Nisan 2014’te çekimlerine başlanacak filmin yapımcılığını, Bond filmlerinin de yapımcısı olan Anthony Wayne üstleniyor. 12 haftada ve İngilizce çekilecek filmde Atatürk’ü aktör Jack Fox canlandıracak.

İngiliz The Times gazetesi 24 Temmuz tarihli sayısında, Başbakan Erdoğan’a hitaben yazılmış ve ticari ilan olarak tam sayfa yayımlanan bir mektuba yer vermişti. Mektubun altında aralarında aktör, aktris, yapımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 30 kişinin ismi yer almıştı.

AA