Neşet Ertaş’ın ismi meydana verilecek

Olaylar
2006 yılında TBMM’nce "Üstün Hizmet Ödülü" verilen, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından da Türkiye’nin  ‘’Yaşayan İ...
EMOJİLE

2006 yılında TBMM’nce "Üstün Hizmet Ödülü" verilen, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından da Türkiye’nin  ‘’Yaşayan İnsan Hazinesi’’ olarak ilan edilen ve yıllar önce ‘’Kırşehirli Mahalli Sanatçı’’ olarak bilinen “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’la ilgili ilk atak ve sevindirici haber,Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten geldi.

Türk Halk Müziği’nin büyük ustası Neşet Ertaş’ın ismi, Keçiören Gazino Durağı’ndaki meydana verilecek.Türk Halk Müziği tarihine adını büyük harflerle yazdıran ustanın ismi,bundan böyle, Başkent’te Kırşehir kökenli hemşehrilerinin en yoğun olarak bulunduğu Keçiören İlçesinde yaşatılacak.

Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında kararlaştırılacak

Büyük ozanın hayata veda etmesiyle büyük bir üzüntü duyduğunu, dünyanın yaşayan bir hazinesini kaybettiğini, Neşat Ertaş’ın, sesiyle, türküleriyle herkesin gönlünü fetheden efsane bir sanatçı olduğunu söyleyen Gökçek, tüm Türkiye’ye baş sağlığı diledi.

Ertaş’ın adının, hemşehrilerinin en yoğun olarak ikamet ettiği  Keçiören İlçesi’nde yaşatılması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısına başkanlık yazısını sunacağını açıklayan Başkan Gökçek“O her ne kadar Kırşehirli olmasıyla bilinse de, tüm Türkiye’nin sanatçısı, UNESCO’nun yaşayan insan hazinesiydi. O, Anadolu insanının yalın, sade, en içten duygu ve düşüncelerini sazıyla,  sesiyle, avazıyla ortaya koyan yeri doldurulamayacak bir değerdi. Mütevazı kişiliğiyle de herkesin sevgisini kazanmıştı."diyerek,özetle şöyle devam etti: 

Rölyef ve bir yazıtta yer alacak

 "Başkentliler olarak biz de kendisine vefa borcumuzu ödeyerek, adını kentimizde yaşatacağız. Keçiören’de özelikle Kırşehir kökenli hemşehrilerimizin yoğun olarak yaşadığı Pınarbaşı Mahallesi ile Tepebaşı ve Şenlik mahallelerinin kesişme noktasında bulunan Gazino Durağı’ndaki dev meydanda onun ismini yaşatacağız.

Ayrıca, bir anıt üzerine büyük ustanın bir rölyefi ile onu özlüce anlatan bir yazıtla meydana bir düzenleme yapacağız.”Yetkililerden alınan bilgiye göre,Büyükşehir Belediye Meclisi’nin topplantısı Ekim ayı içinde yapılacak.