Kürt sorununun çözümü için uygun ortam var

Olaylar
Engin Dinç’in röportajı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunun çözümü için partisinin kurmaylarına hazırlattığı paket, bu sorunun çözümünde önemli bir adım olarak görülüyor. Üsteli...
EMOJİLE

Engin Dinç’in röportajı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunun çözümü için partisinin kurmaylarına hazırlattığı paket, bu sorunun çözümünde önemli bir adım olarak görülüyor. Üstelik bu adım yıllardır siyaset üretemediği eleştirileri alan CHP’nin de ilk defa bu yönüyle gündeme gelmesini sağladı. Bu önemli gelişmeleri CHP’yi çok iyi tanıyan ve kısa bir süre önce “CHP hiçbir zaman sol parti olmadı” tespitini yapan eski Büyükelçi İnal Batu’yla konuştuk.

NİHAYET CHP’NİN ÜZERİNDEKİ ÖLÜ TOPRAĞI KALKTI

“CHP için hiçbir zaman sol bir parti olmadı” demiştiniz. Ama son olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kürt açılımı var. Bu CHP’nin ilk defa bir sol parti olarak politika üretmesi anlamına gelir mi?
Sol parti olduğu anlamına gelmez ama demokrat olduğu anlamına gelir. Demokrat oluyor. Sosyal demokrat olmak başka, demokrat olmak başka. Ben hala CHP’nin sol parti olduğuna inanmıyorum ama bu yaptıkları açılımı memnunlukla karşıladım. Nihayet üzerlerinden ölü toprağı kalktı. Hep gündemin arkasından giden değil, gündemin önünden geçen bir parti haline geldiler.  Çok iyi oldu, çok mutluyum. Ama bu benim CHP’nin bir sol parti olmadığı konusundaki görüşümü değiştirmez. Kürt sorununa çözüm arayan demokrat bir parti. 

CHP’nin bu açılımıyla ilgili yapılan yorumlardan biri şu: “Kılıçdaroğlu’nun parti içinde zayıflayan bir konumu var. Bunu güçlendirmek için bu açılımı gerçekleştirdi” Siz buna katılıyor musunuz? 
Zannetmiyorum. Bilakis parti içinde güçlenmiştir böyle yapmakla. Yapmasaydı daha zayıflardı. Böyle şeyleri, parti içi hesapların üzerinde tutmak lazım. Kürt sorunu Türkiye’nin bir numaralı sorunudur. Bir bütün olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak var  olmak, yok olmak sorunudur. Bunu böyle parti içi hesaplarla yönetmek son derece yanlıştır. Parti içinde durumu zayıflıyor, onun için yaptı gibi hesapları ben doğru bulmuyorum. Yaptığı doğrudur. Hangi amaçla yapmış olura olsun doğru bir iş yapmıştır. Ama bu CHP’nin bir sol parti olduğu anlamına gelmez. Demokrasi yönünde önemli bir adım attı diyelim.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN UYGUN BİR ORTAM VAR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “silah bırakılması için görüşmeler sürüyor” diye bir açıklaması vardı. Bu konuda Kuzey Irak’ta Barzani ve Talabani tarafından gerçekleştirilen bir girişim var. Amerika’nın da devrede olduğu yazılıyor. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bölge bağlantısıyla Kürt sorununun çözümü için daha bir uygun ortam meydana çıktı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Araplar arası kavgalarda, Araplar arası mezhep kavgalarında taraf oldu. Suriye’den Irak’taki Şii yönetiminden koptu. İran ile ilişkileri iyiye gitmiyor. Böyle bir durumda suni bir yönetim olan Kuzey Irak, Türkiye’nin doğal bir müttefiki haline geldi. Artık işbirliği yapmaları daha kolay olur. Amerika da zaten Suriye’deki Esad rejimine karşı. Irak’ta İran etkisinin artmasına, Irak’ın da İran nüfuzuna girmesine karşı. Amerika da; Katar, Suudi Arabistan, Türkiye, Ürdün gibi Sünni devletleri destekliyor. O bakımdan Kandil sorununun, Kuzey Irak sorunun çözülmesi için daha uygun bir ortam olduğunu zannediyorum.

CHP’nin bu açılımı hükümetin Kürt sorunu için daha da cesaretlenmesini sağlamış mıdır?
Tabii. Elini daha güçlendirmiştir hükümetin. Hiçbir CHP’li “Biz AKP’nin elini mi güçlendiriyoruz? Yanlış mı yapıyoruz?” demesin. Bunlar önemli ülke sorunlarıdır. Bu tür sorunları parti çıkarları üzerinde tutmak gerekir. Devlet adamlığı bunu gerektirir.
 
CHP’nin bu adımında, AK Parti’nin bu uğraşlarında bir devlet aklının yürürlükte olduğunu, yani akil adamların devrede düşünüyor musunuz?
Kürt sorununu sonlandırmak, akan kanı durdurmak için akil adam olmaya gerek yok. Türkiye’nin kanını kurutan, Türkiye’yi zayıflatan bir sorun. Gerek uluslararası ilişkilerde gerek ekonomik bakımdan, insan hakları açısından fevkalade kötü durumla karşı karşıyayız. Her gün şehit cenazeleri kalkıyor. Bunu çözmek için "akil" olmaya gerek yok. Vatansever olmak, sağduyulu olmak yeter.
 

on5yirmi5