“Hrant”ı bahane edip, ortalığı yıktılar

Olaylar
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün 5. Yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenin ardından dağılan bazı gruplar çevredeki iş yerlerine saldırdı. Grup, taş ve cam şişelerle T...
EMOJİLE

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün 5. Yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenin ardından dağılan bazı gruplar çevredeki iş yerlerine saldırdı. Grup, taş ve cam şişelerle Taksim Meydanı girişindeki restoranların camlarını kırdı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün 5. yılında, hayatını kaybettiği Agos Gazetesi önünde tören düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı törenin ardından dağılan bazı gruplar taşkınlık yaptı. Halaskargazi Caddesi üzerinden Cumhuriyet Caddesi’ne gelen gruplar, Taksim Meydanı girişindeki restoranlara saldırdı. Ellerindeki taş ve cam şişeleri restoranlara fırlatan gruplar, iş yerlerinin camlarını kırdı. Saldırı sırasında her şeyden habersiz yemek yiyenler ise korku dolu anlar yaşadı. Saldırı sırasında bazı banka şubeleri de zarar gördü.

‘BU SESSİZ BİR ÇIĞLIK’

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş için çağrı yapan Hrant’ın Arkadaşları, çağrı metninde duyarlı kesimlere şu cümleler ile seslenmişti:

"Hrant Dink’i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul 2caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı. Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız. Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler.

O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink’i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor. Ama bunu olabildiğince geniş kesimlere duyurmakta ve katılımlarını özendirmekte sizin yardımınıza, desteğinize şiddetle ihtiyacımız var. Katkılarınız olmadan bunu başaramayız.

Taksim Meydanının Elmadağ’a olan yönünde toplanacağız ve AGOS’un önüne yürüyeceğiz. Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık."

AHaber