Git-Gel Kaç Saat?

Olaylar
Başbakan Erdoğan, Konya-Ankara arasında sefer yapacak YHT’nin test sürüşüne başlamasına ilişkin olarak "Bu adımla 11-12 saatlik raylı sistem yolculuğu 1 saat 15 dakikaya inecek" dedi. ...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan, Konya-Ankara arasında sefer yapacak YHT’nin test sürüşüne başlamasına ilişkin olarak "Bu adımla 11-12 saatlik raylı sistem yolculuğu 1 saat 15 dakikaya inecek" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) Konya-Ankara arasında test seferlerine başlaması dolayısıyla, Konya Garı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Konyalıların hayalini gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. "Bu adımla 11-12 saatlik raylı sistem yolculuğu 1 saat 15 dakikaya inecek" diyen Erdoğan, YHT’nin Konya’yı Ankara’ya, Ankara’yı da Konya’ya daha yakın kılacağını, 2 kent arasındaki yolculukların daha refah ve mutluluk içinde yapılacağını söyledi. Erdoğan, 2-2,5 yıla kadar Eskişehir-İstanbul etabının da tamamlanacağını dile getirerek, bunun ardından Konyalıların, YHT ile İstanbul’a da seyahat edebileceklerine işaret etti.

Konya-Ankara YHT hattının dünyada örneği görülmeyen bir sürede tamamlandığını belirten Erdoğan, 3 ay sürecek test sürüşlerinin ardından YHT ile yolculu taşımaya başlanacağını kaydetti.
Konya’nın kültür ve inanç turizminde önemli bir destinasyon haline geldiğine dikkati çeken Erdoğan, "Bu yıl Mevlana’ya 2 milyon yerli ve yabancı turist geldi. Raylı sistemle bu daha da artacaktır. Her yerden Konya’ya akın başlayacak" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a ve TCDD çalışanlarına teşekkür eden Erdoğan, çalışmalarından dolayı Konya Valisi Nezih Doğan ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i kutladı. Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanısıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile öteki ilgililer ve vatandaşlar katıldı.
 
"DOSTUN YUMURTASI KARANFİLMİŞ"
Başbakan Erdoğan, daha sonra Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesine gelişinde karanfil ve çiçeklerle karşılandı.

Öğrenciler, hayırsever Ahmet Keleşoğlu tarafından yaptırılan Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesine gelişinde Başbakan Erdoğan’ın, geçtiği yolun üzerine karanfiller bıraktılar.
Başbakan da öğrencilerin bu jesti üzerine, "Niye yumurta atmıyorsunuz? Dostun yumurtası karanfilmiş" diye espri yaptı. Erdoğan, öğrencilere başarılar diledi ve alkışladı. Öğrenciler de Erdoğan’a alkışla karşılık verdi.

Daha sonra bir konuşma yapan Erdoğan, konuşmasının başında hayırsever Ahmet Keleşoğlu’na yaşını sorduğunu ve Keleşoğlu’nun yaşının 86 olduğunu öğrendiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Şöyle bir (Ahmet Keleşoğlu’na) baktım, hiç 86 göstermiyor. Olsa olsa 68 olur dedim. Allah nice ömürler versin. Bu hayırlarının devamını da vesile kılsın. Şirketlerinin yüzde 51’ini kurmuş olduğu böyle bir vakfa tahsis etmiş olması Ahmet beyi vakıf insan haline getirmiş. Burası öğrencileri yetiştirmeye devam ettiği sürece Ahmet Keleşoğlu hep hayırla yad edilecek. (Allah ondan razı olsun) diyecekler. Bundan daha büyük bir zenginlik olur mu?

Zaten ne olacak. Eninde sonunda hepimiz öldüğümüzde bizi 2 metrelik bir mezarın içine gömecekler. Orada hoca efendi gelip de Cumhurbaşkanı niyetine demiyor zaten. Başbakan niyetine, Bakan niyetine de demiyor. Filan iş adamı niyetine de demiyor. Ya er kişi niyetine diyor, ya hatun kişi niyetine diyor. Oraya gömüyor. Seninle beraber ne geliyor. Bir kefenin geliyor. Başka bir şeyin yok. Para pul geliyor mu? Altınlar geliyor mu? Saray, han hamam geliyor mu? Yok. Gelen ne? Bu ilim adamı, öğrenciler, yetiştirdiklerimiz, su, yol bunlar… İnşallah Ahmet abimiz de böyle abideleşen bir isim olacak."

İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN YAPIM SÖZÜ ALDI
Başbakan Erdoğan, Selçuk üniversitesi rektörünün ‘İlahiyat Fakültesi’ bina sorunu olduğunu söylediğini hatırlatarak, Ahmet Keleşoğlu’na baktı ve "Ağanın elinden tutulmaz"dedi.
Bunun üzerine hayırsever Ahmet Keleşoğlu, "İlahiyat Fakültesi Dekanı çok içli mektup yazdı. ‘Biz burada fakir kaldık yıkılacağız’ diyordu. İnşallah bunu da yapacağız" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, gençleri de tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Erdoğan, "İnşallah sizler, yükselen Türkiye’nin yıldızları olacaksınız. Önümüz açık, hiç endişeniz olmasın. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde inşallah ülkemizi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına hep beraber sokacağız. Hiç endişeniz olmasın" diye seslendi.

Başbakan Erdoğan’a çerçeveletilmiş bir tuğra ile tepsi hediye edildi.
Tuğrada "Başvekil Recep Tayyip bin Ahmet Erdoğan muzaffer daima’ yazıldığı ifade edildi.
Erdoğan, verilen hediyeler üzerine, "Anadolu’da misafirliğe davet ettiklerinde diş kirası verirlermiş. Bizi de burada böyle açılışa davet ettiler. Bunlar da herhalde bizim söz kiramız" diye  espri yaptı.
Daha sonra Başbakan Erdoğan, Bakanlar ve yetkililerle birlikte kurdeleyi keserek açılışı yaptı.

"BUNLAR BİRER MARKETİNG"
Erdoğan, Konya’da Hilton Garden Inn Oteli’nin açılışında yaptığı konuşmada ise hükümet görevini üstlendiklerinde Türkiye’ye gelen kişi turist sayısının 12 milyon, turizm gelirinin ise 8,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye’nin artık bir marka haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Biz ‘Türkiye’yi marka olarak satacağız’ dediğimizde bizimle dalga geçiyorlardı. ‘Ülkemizi satmak istiyorlar’ diyorlardı. Çünkü kafa basmıyor, mantık almıyor. Yani satmak dediğiniz zaman, elma-armut satmayı anlıyorlar ama bütün bunların birer ‘marketing’ olduğunun farkında değiller. Şimdi Türkiye bunu yakaladı. Bunu yakaladığı için çok daha farklı bir konuma ulaştırdık" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, oteli inşa eden Kosif ailesinden Rize’ye de bir otel yapmalarını istedi.