Filistinliler Şimdilik MİT’te Misafir Ediliyor

Olaylar
İsrail ile Hamas arasında sağlanan tutuklu takası çerçevesinde önceki gece Türkiye’ye getirilen 11 Filistinli, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara Yenimahalle’deki merkez bin...
EMOJİLE

İsrail ile Hamas arasında sağlanan tutuklu takası çerçevesinde önceki gece Türkiye’ye getirilen 11 Filistinli, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara Yenimahalle’deki merkez binasına götürüldü.

1’i kadın 11 Filistinli, bir süre MİT tesislerinde misafir edilecek. Filistinlilerin dün burada sağlık kontrolünden geçtiği öğrenildi. 11 Filistinlinin başta İsrail’de yaşadıkları olmak üzere bilgilerine başvurulacak. Ancak bu bir sorgulama havasında değil; sohbet şeklinde gerçekleşecek.
 
Türk Dışişleri ve MİT’in ortaklaşa düzenlediği operasyonla 11 Filistinli önceki gece geç saatlerde özel uçakla Ankara’ya getirildi. Uçakta MİT mensuplarının yanı sıra Ortadoğu’yu yakından tanıyan ve Arapça bilen Başbakanlık Başdanışmanı Sefer Turan yer aldı. Türk tarafı uçağa bininceye kadar kaç kişinin Ankara’ya geleceğini açıklamadı. Filistinli tutsaklara Türkiye’ye gitmeyi isteyip istemedikleri soruldu. Ardından İsrail ile bu konuda temas sağlanarak liste hakkında bilgi verildi. Ankara tüm sürecin yazılı ve yasal yollardan olmasına özen gösterdi. 11 tutsağa Mısır’da Filistin pasaportu verildi. Bu kişiler Filistin pasaportuyla Türkiye’ye giriş yaptı. Buradan MİT’in Ankara Yenimahalle’deki merkez tesislerine götürüldü.
 
GİTMEK İSTERLERSE ZORLA TUTMAYIZ

Dışişleri yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 11 Filistinlinin güvenliğinin sağlanmasına büyük önem veriliyor. Bu kişilerin onlarca korumayla şehirde dolaşması mümkün olmadığından, sokağa çıkmaları söz konusu olmayacak. Her daim Türk yetkililerin kontrolünde bulunacaklar. Filistinlilerin Türkiye’de hangi şartlarda misafir edileceği ve hakları konusunda yazılı değil, sözlü mutabakat sağlandı.
 
Burada öne çıkan soru, bu kişilerin uzun vadede Türkiye’de kalmayı isteyip istemeyecekleri. Ankara ne kadar dilerlerse 11 Filistinliyi misafir edecek. Ancak anadilini bile konuşamadığı bir ülkede kontrol altında yıllarca beklemeleri de pek gerçekçi bulunmuyor. Gitmek isterlerse Ankara "zorla tutamayız" diyor. Bu durumda ilgili taraflarla yeniden temas kurularak durum değerlendirmesi yapılacak. Bu arada Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, "Filistinlilerin serbest bırakılması ve Türkiye’ye getirilmesi sürecinde destekleri nedeniyle Türk hükümetine müteşekkir" olduklarını bildirdi. Maruf, Filistinlilerin Türkiye’de konaklayacakları yer konusunda Türk hükümetinin karar vereceğini, bu konudaki hazırlıkların Türk yetkililer tarafından detaylı şekilde yapıldığını söyledi.

Zaman