Egzosdan Çıkan Gürültülerin Sırrını Çözüldü

Olaylar
Trabzon Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları rahatsız eden araçların egzosundan çıkan gürültülerin sırrını çözdü. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ayrıca, vatan...
EMOJİLE

Trabzon Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları rahatsız eden araçların egzosundan çıkan gürültülerin sırrını çözdü. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ayrıca, vatandaşlardan gelen ihbar üzerine araçları izlemeye aldı.

Genelde Doğan ve Kartal marka araçların egzosuna takılan ve araç içerisine yerleştirilmiş bir anahtarla kumanda edilerek insanları rahatsız eden gürültü düzeneğinin Adana ve Urfa’dan getirildiği, araçlara ise gayri yasal yollardan 300 ila 500 TL arasında monte edildiği öğrenildi.
 
Günün değişik saatlerinde, okul önlerinde ve mahalle aralarında rahatsız edici gürültüler çıkaran araçlarla ilgili ihbarları değerlendiren Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, hakkında ihbar yapılan araçları izlemeye aldı. Uzun süren takip sonucu araçlardaki gürültü düzeneğinin sırrına ulaşan polis ekipleri, bundan sonra haklarında ihbar bulunan her aracın ana egzos kazanını denetleyecek ve gürültü çıkaran düzeneği sökerek, araç sahibine yasanın öngördüğü şekilde cezai müeyyide uygulayacak. Düzenek, aracın herhangi bir yerine ya da sadece sürücünün bildiği bir yere konulan anahtarla kontrol ediliyor; istenildiğinde gürültü çıkarılıyor, istenildiğinde ise araç normal egzos sesine döndürülüyor. Denetimlerini sıklaştıran ekipler, haklarında ihbar bulunan araçları kontrol ediyor ve düzeneği bulup söküyor, sürücülere ise yasa gereği ceza uyguluyor.
 
DÜZENEĞİ KULLANAN SÜRÜRCÜLERE 140 TL CEZA

Yetkililer, bu tür gürültü çıkaran araçları vatandaşların 7 gün, 24 saat hizmet veren 155 no’lu telefona plakalarını bildirdikleri takdirde, ihbar edenin kimliği sorulmadan takibe alınacağını ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesine göre söz konusu aracın trafikten men edileceğini belirtti.
 
Edinilen bilgilere göre, hakkında ihbar yapılan araç, ekipler tarafından yakalanıyor ve önce 140 TL ceza yazılarak düzeneği sökmesi için araç sürücüsüne bir gün süre veriliyor. Bu süre içinde düzeneği söktürmeyen araç yakalama ve bağlanma uyarısıyla sisteme düşüyor ve görüldüğü yerde araç bağlanarak trafik garajına çekiliyor. Araçtaki aparat söktürüldükten sonra araç kullanıcısının sürücü belgesine önce 40, daha sonra 20 eksi puan ekleniyor. Vatandaşlardan gelen yoğun ihbarlar üzerine gürültü düzeneklerini deşifre eden ekipler, hiç kimsenin huzurunu kaçırmaya yönelik bir davranış ve uygulamaya asla müsaade etmeyeceklerini ve haklarında ihbar bulunan bütün araçlardaki bu tür düzenekleri, söktürülünceye kadar incelemeye devam edeceklerini açıkladılar.
 
Trafik Şube Müdürlüğü’nün bu başarısı vatandaşlar tarafından takdirle karşılanırken, araçlarına bu tür düzenek yerleştiren araç sürücülerinin ise araçlarındaki amortisörleri ve yayları söktürerek araçların yer düzeyine yakın olmasını sağladıkları da edinilen bilgiler arasında. Bölge polisi, bundan böyle bu tür araçları forklift ile kaldırarak kontrol edecek.

Zaman