Dinleme arşivini bakın nereye saklamışlar?

Olaylar
YERİN 6 KAT ALTINDA! Sabah’tan Gülcan Demirci’nin haberine göre; paralel yapının, binlerce kişiyi dinleyerek oluşturduğu tüm arşivini, “Kimse fark etmesin” diyerek, Çağlayan Ad...
EMOJİLE

YERİN 6 KAT ALTINDA!

Sabah’tan Gülcan Demirci’nin haberine göre; paralel yapının, binlerce kişiyi dinleyerek oluşturduğu tüm arşivini, “Kimse fark etmesin” diyerek, Çağlayan Adliyesi’nde yerin 6 kat altındaki adli emanette sakladığı ortaya çıktı.

GELEN İHBARLA ORTAYA ÇIKTI

Soruşturmayı usulsüzce yürüten paralel yapılanma, bu delilleri sanki bir adli emanet eşyasıymış gibi, adliye mahzeninde tuttu. Bu durum, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Hadi Salihoğlu’nun görevi devralmasının ardından başsavcılığa gelen ihbarla ortaya çıktı.

Bunun üzerine harekete geçen başsavcılık, içerisinde savcıların da bulunduğu özel bir ekip oluşturdu. Bu ekibin kontrolünde İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki adli emanette saklanan çuvallar didik didik arandı. Çuvallardaki delillere ulaşan ekip, bunları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturmayı yürüten savcıya teslim etti.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşanan skandal, 17 Aralık operasyonu, sonrasındaki 25 Aralık ve dün Türkiye gündemine ‘Telekulak’ skandalıyla düşen gizli soruşturmayla planlanan 3’üncü darbe girişiminin, kanunsuz yapıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Operasyonu yürüten savcıların topladıkları her şeyi yasadışı olarak sakladıkları ortaya çıktı.

-4 ve -6’NCI KATLARDA TUTULUYOR

Soruşturma kapsamında teknik takiplerle elde edilen kayıtlar, bilgiler ve görüntüler bir çuval içerisine konduktan sonra mühürlenerek adli emanette saklandı. İstanbul Çağlayan Adliyesi yerin altındaki eksi 4 ve 6’ncı katında bulunan adli emanete bırakılan çuvallar, başsavcılığa gelen bir ihbarla ortaya çıktı.

İhbarı değerlendiren başsavcılık, içerisinde savcıların da bulunduğu özel bir ekip oluşturdu. Mahzene inen ekip, ağzı mühürlü tüm çuvalları tek tek açarak inceledi. Arama sonucunda 17 Aralık operasyonu, 25 Aralık operasyonu ve son olarak Selam Terör örgütü bahanesiyle binlerce kişinin dinlendiği soruşturma dosyalarının da aralarında olduğu, paralel yapının üstünde çalıştığı tüm soruşturma dosyaları, elde ettiği tüm bilgiler bulundu. Mühürleri sökülen çuvallar, içindekileri incelemesi için soruşturmayı yürüten savcı Ekrem Aydıner’e iletildi.