CHP’li Yalova Belediyesi’nden İsrail’e boykot

Olaylar
İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Bursa merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçe belediyeleri ile Yalova Belediyesi, İsrail kökenli ürünleri boykot kararı ald...
EMOJİLE

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Bursa merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçe belediyeleri ile Yalova Belediyesi, İsrail kökenli ürünleri boykot kararı aldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail menşeli ürünlerin belediyenin tesislerinden bir hafta önce kaldırıldığını belirtti.

Mavi Marmara olayından sonra belediye meclisinin aldığı kararla Gazze’yi kardeş belediye kabul ettiklerini anımsatan Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak geçen hafta cuma günü hava ve kara hareketinden sonra ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen ramazan şenliklerini kaldırdık. Belediye olarak sosyal tesislerimizde İsrail ürünleri kullanılmamakta ve satılmamaktadır” diye konuştu.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali da İsrail’in Gazze’deki katliamlarını kınayarak, “İsrail devletinin Filistinli kardeşlerimize yaptığı terörü kınıyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak belediyemiz bünyesinde bulunan tesislerimizde ve birimlerimizde İsrail menşeli ürünleri boykot ediyoruz. Bu boykota da şehrimizde yaşayan bütün insanlarımızı da davet ediyoruz. Belediye Başkanı olarak İsrail ürünlerini kullanmamaları konusunda istirham ediyorum” dedi. 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise gerek belediyede gerekse tertip edecekleri organizasyonlarda İsrail ürünlerini kullanmayacaklarını kaydetti. “İsrail’in Gazze’deki katliamlarının ardından belediye olarak İsrail ürünlerini satın almama kararı aldık” diyen Salman, “Düzenleyeceğimiz birkaç iftar programı var burada ve bundan sonraki tüm programlarımızda bu ürünleri kullanmayacağız. Zaten benim şahsi olarak tepkim vardı. Şimdi belediye olarak da bu tepkiyi ortaya koyacağız” ifadesini kullandı.