Adam Olsaydı Kapıdan Girerdi!

Olaylar
Yılbaşı eğlencesinin kültürümüzde bulunmadığı görüşünü savunan Müftü Yeniçeri, ’Kim kime benzemeye çalışırsa, o onlardandır’ hadisini hatırlattı. Yılbaşında geçen günlerin muhasebesinin ya...
EMOJİLE

Yılbaşı eğlencesinin kültürümüzde bulunmadığı görüşünü savunan Müftü Yeniçeri, ’Kim kime benzemeye çalışırsa, o onlardandır’ hadisini hatırlattı. Yılbaşında geçen günlerin muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri, şunları söyledi:

“Hıristiyanlık’tan gelen bir etkinliği kutlarsak, onlara benzemeye çalışmış oluruz. Dolayısıyla onlar gibi bir yaşantı ortaya çıkar. Biz, neden onlar gibi yaşayalım ki? Onlar bizim gibi yaşıyorlar mı? Biz Noel’i Hıristiyan aleminden ithal etmişiz. Noel, bizim bayramımız değil. Kişi, ’Hıristiyan gibi yaşayayım’ derse, bu tehlikeli olur. Ama ’Millet eğleniyor, ben de eğleneyim’ diyorsa, eğlencenin mahiyetine göre değişir. Eğer içkili, şaraplı eğlence yapılıyorsa, günahkar olur.”

‘Uyduruk bir kişi’

Müftü Süleyman Yeniçeri, ’Noel Baba’ diye birisinin olmadığını, Aziz Nicholaos’ın da  uyduruk, bir kişi olduğunu efsane haline geldiğini söyledi. Yenişeri, şöyle dedi: “Noel baba yaşamış mı, yaşamamış mı belli değil. Bir yer söyleniyor ve orada yaşadığı ifade ediliyor. Ama Hıristiyan aleminin çıkardığı bir şahsiyettir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Biz de kapıdan giriliyor. Kuran-ı Kerim’de; ’Evlere kapıdan girin’ diyor. Neden bacadan giriyor ki?”

Noel Baba efsanesi

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, MS 300’e doğru Türkiye ’nin Akdeniz kıyılarında olan Patara’da doğmuştur. Ailesi öldüğünde büyük bir servet sahibi olmuş ve bunu yoksullara harcamaya karar vermiştir. Parasızlıktan kızlarını satmayı düşünen bir aileye Nicholaos yardım etmeye karar verir. Kızların gururunu kırmamak için eve gece gider. Pencereleri kapalı olan eve giremeyen Nicholaos, bir kese altını bacadan atar. Noel Baba’nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü bu hikâyeye dayanıyor.

Günün en dikkat çeken açıklamalarından biri de Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri’den geldi. Yaklaşan yılbaşı öncesi Noel Baba’yla ilgili ilginç açıklamalar yapan Keşan müftüsünün sözleri Twitter’da günün geyiği oldu.Keşan Müftüsü’nün Noel Baba’yı hedef alan sözleri Twitter’da günün en esprili yorumlarına konu olurken etiket gün boyu TT listesinde kaldı.


İŞTE KEŞAN MÜFTÜSÜ’NE TWITTER’DAN GELEN YORUMLAR:
Rasim Ozan çıkıp Noel Baba’ya "Şerefsizsin işte abicim, ŞE-REF-SİZ-SİN" demeden bu tartışma bitmez. Bitemez.Baransu’nun elindeki Noel Baba ile ilgili tüm evrakları bir bavul ile Keşan Müftüsüne testlim ettiği açıklandı. Nagehan ve ROK tetikte 🙂Aldım noel baba’yı karşıma "Oğlum, eve bacadan girilir mi, yeri geliyor donla geziyoruz. Anamız var bacımız var" dedim. Utandı, ağladı.ulan memleketce neye destek verecegimizi karistirir olduk. depremzedeye, gazetecilere, yazarlara, azinliklara, noel baba’ya, kitaplara…Günün Sözü Keşan Müftüsünden: Noel Baba dürüst adam olsaydı bacadan değil kapıdan girerdi. İçeride yakalarsak katli vacipmi sayın müftüm 🙂Noel Baba adam değilsin.Noel Baba artık baca kalmadı ona göre ADAM gibi kapıdan gel :)))Noel Baba düzgün olsaydı kırmızı giymezdi bir kere. ‘HOHOHO’ da edep yoksunu bir gülümseme ayrıca. Getirdiği oyuncaklaa da hep Çin malı :/Noel baba adam olsaydı bacadn değil kapıdn girerdi diyn müftünn beynin içindn bildiriyrm -Abi buralar bomboş istedğnz gibi at koşturabilrsnzKeşan Müftüsü’nün Noel Baba şaşkınlığı sonsuz. "Kuran-ı Kerim’de; ‘Evlere kapıdan girin’ diyor. Neden bacadan giriyor ki?"pişt, noel baba hayaliymiş, öyle biri yokmuş ve iyi biri değilmiş:)"Noel baba adam olsaydı, bacadan değil kapıdan girerdi" buyuran Keşan Müftüsü filankes için Nihat DOĞAN’dan gelsin: "ALİM buysa kral benim".Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri "Noel Baba adam olsaydı bacadan değil kapıdan girerdi" … İdris’in kafasından bu da…noel baba düzgün kişilik olsaydı bacadan girmezdi delikanlı gibi kapıdan girerdi hediyeleride sapık gibi gece koyup gitmezdiKesan Muftusu : Noel Baba duzgun bir sahsiyet olsaydi bacadan degil kapidan gelirdi.neyin kafasini yasiyorsunuz siz? Soyleyin bizde icelim:)Müftünün açıklamasından sonra,yılbaşı kutlamasına Noel Baba önlemi olarak salonun ışığını açık bırakıp gidiyorum,olur ya kapı pencere dalar!noel baba’nın bacadan girme sorunsalı yanında,noel dışında yılın geri kalanında ne yaptığını da bilmek hakkımız,müftü haklı hanımlar beyler!ne biçim adammış bu noel baba ya , kapıdan kovsan bacadan giriyormuş ayıp ya 🙂BANU GÜVEN: ilk linkleyen ben degilimdir eminim! ‘Noel Baba düzgün olsaydı…’BERNA LAÇİN: Bacaya not yazacam:Sevgili Noel baba,adam gibi kapidan gel,bak dedikodu oluyoEROL KÖSE: NOEL BABA ADAM OLSA BACADAN DEĞİL KAPIDAN GİRERDİ.. NE O ,İS PAS İÇİNDE HEDİYE Mİ OLUR…GEYİK DESEN KİREMİTLERİ KIRAR .AYIP YAHU…