ABD ulusal güvenlik danışmanı İstanbul’da

Olaylar
Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada bölgesel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu ve terörizmle ortak mücadele yöntemlerinin geliştirilmesinin üzerinde durulduğu be...
EMOJİLE

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada bölgesel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu ve terörizmle ortak mücadele yöntemlerinin geliştirilmesinin üzerinde durulduğu belirtildi.

Amerikan’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Yazılı açıklamada, “Görüşmede, Türkiye ve ABD’nin uzun vadeli stratejik ortaklık ilişkileri teyit edilmiş ve iki ülkenin öncelik ve hassasiyetleri ele alınmıştır. Görüşmede ayrıca, öteden beri müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler, ortak stratejik sınamalar ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu çerçevede, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen konular detaylı bir biçimde ele alınmış ve terörizmin her çeşidiyle ortak mücadelenin geliştirilmesinin yolları araştırılmıştır” dendi.

Beyaz Saray açıklaması

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında da, görüşmede Kalın ve McMaster’ın Türkiye ve Amerika arasındaki uzun süreli staratejik ortaklığı atıfta bulundukları, iki ismin iki ülkenin öncelikleri ve endişelerini görüştüğü kaydedildi. Açıklamada, iki ismin uzun süreli müttefikler olan Amerika-Türkiye ilişkileri, ortak stratejik zorluklar ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu da kaydedildi. Beyaz Saray açıklmasında, bu konular görüşülürken iki ismin ikili ilişkileri etkileyen konuları detaylıca ele aldığı ve terörizmin her çeşidine karşı ortak mücadelenin genişletilmesinin yollarının incelendiği kaydedildi.

Bozdağ: ABD’li askerler aba altından sopa gösteriyor, Türkiye’yi iknaya gelmeyin

Hükümetten ABD’ye yönelik eleştiriler ise devam ediyor.

Nevşehir’de konuşan Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ ise ABD’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’le sürdürdüğü mücadelenin komutanı olan Korgeneral Paul Funk’ın YPG’lilerle fotoğraf çektirmesine tepki gösterdi.

Bozdağ, “Artık Türkiye’yi sınamaktan ve sabrını test etmekten vazgeçin. Türkiye’yi iknaya gelmeyin. Gidin eğittiğiniz, donattığınız, silah verdiğiniz, lojistik destek sağladığınız terör örgütleri ile ilgilenin, onlara verdiğinizi silahları toplayın, bir daha vermeyin, ‘Türkiye’ye karşı terörist eylem yapmayın’ deyin. Bazı ABD askerleri PYD’li teröristlerle foto paylaşıp açıklama yapıyor. Bunlar bizi tanımıyor, aba altından sopa gösteriyor. Türkiye aba altından da üstünden de sopa gösterilecek bir ülke değildir. Dün de değildi, bugün de değildir, yarın da olmayacaktır. Artık Türkiye’yi oyalamaktan vazgeçin” dedi.

Bahçeli: ABD ile müttefiklik nasıl sürdürülecek?

Kalın’la McMaster görüşmesi sırasında Antalya’da partisinin il ve ilçe başkanları toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Korgeneral Paul Funk’ın YPG ve PYD’yi “kahraman” olarak nitelemesini sert bir dille eleştirdi.

MHP lideri, “PKK PYD hesap verecek, küstahlığının ve şerefsizliğinin bedelini ödeyecektir. ABD’li komutan Funk, Türkiye’nin yanlış hesabından dolayı kaygılandığını söylemiştir. Yanlış hesap bu sömürgeciye göre nedir? Türkiye’nin PKK ile mücadelesini tuhaf buluyormuş. Funk asıl yanlış hesabı kendilerinin yaptığını görememiştir. Eğer haine kahraman diyorlarsa bu ABD ile müttefiklik nasıl sürdürülecektir? ABD ile temas kesilirse, siyaset yerine silah konuşursa, eller tetiklere giderse olacakları hesap edip sonuçlarını düşünen var mıdır?Nedir bu çektiklerimiz? ABD özel kuvvetlerinin teröristlerle nöbet tutmaları rezilliktir. Bu durum açık çatışmaya doğru gitmektedir. ABD, PYD’nin yanında yer almıştır. FETÖ başaramayınca diğer terör örgütleriyle buluşmuştur. ABD yanlıştan dönmez ise duruşunun tanımı düşmanlık olarak anılacaktır” dedi.

Tillerson da Türkiye’ye geliyor

Türkiye Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’dan sonra hafta içinde Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı ağırlayacak.

11-16 Şubat tarihlerinde Ortadoğu turuna çıkacak olan Tillerson, pazartesi günü Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Abdülfettaf Sisi’yle görüştükten sonra Kuveyt’e geçecek.

Kuveyt’te IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu’nun Bakanlar Toplantısı’na ve Irak’ın Yeniden Yapılandırılması Konferansı’na katılacak olan ABD Dışişleri Bakanı’nın, cuma günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor.