YAŞ Mağdurları İlk Başvurularını Yaptı

Hukuk
Tanju Özkaya-İlyas Koç’un haberi YAŞ mağdurları için dün tarihî bir gündü. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ‘irticai faaliyet’ ya da ‘disiplinsizlik’ suçlamasıyla...
EMOJİLE

Tanju Özkaya-İlyas Koç’un haberi

YAŞ mağdurları için dün tarihî bir gündü. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ‘irticai faaliyet’ ya da ‘disiplinsizlik’ suçlamasıyla uzaklaştırılan yüzlerce asker, 40 yıl sonra iade-i itibar için başvuruda bulundu. Savunma ve İçişleri bakanlıklarına dilekçelerini veren askerler, artık eski değil, emekli asker olarak anılacakları günlere yaklaşmanın sevincini yaşadı.

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararlarıyla Türk Silâhlı Kuvvetleri’nden (TSK) ilişiği kesilenler, anayasa değişikliği kapsamında hazırlanan yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından dün ilk başvurularını yaptı. YAŞ mağdurları tarafından kurulan Adaleti Savunanlar Derneği, müracaatta bulunacak subay ve astsubaylar için Savunma ve İçişleri bakanlıklarına gönderilecek dilekçeleri hazırladı. Özlük haklarının iadesine yönelik talebin yer aldığı dilekçeler ’emekli olmak isteyenler’ ve ‘intibakları yapılıp kamu kurumlarında çalışmak isteyenler’ şeklinde düzenlendi.

Kurmay jandarma binbaşıyken TSK’dan ilişiği kesilen Kemal Şahin dün İçişleri Bakanlığı’na müracaat eden askerler arasındaydı. Dilekçesinde emekliliğini isteyen Şahin, yıllar sonra yapılan iade-i itibarın sevincini şu sözlerle dile getirdi: "Gazetelerde ismimizin önüne ‘eski asker’ ifadesi konulurdu. Artık eski değil emekli asker olacak. Silahımı ve yıllarca büyük bir onurla taşıdığım kimlik kartımı alabileceğim. Yapılan değişiklik bir hak iadesinden ziyade iade-i itibardır."

Hava binbaşıyken er rütbesiyle ordudan uzaklaştırılan Mustafa Hacımustafaoğulları da başvurusunu yaptı. Kendilerine verilecek maddi haklardan ziyade yıllar sonra haksızlığa uğradıklarının ortaya çıkmasına sevindiğini söylüyor. 1971 sonrasında ilişiği kesilenlerin de kanuna dahil edilmesini yerinde bulan Hacımustafaoğulları şunları kaydediyor: "İlişiği kesilenlere bakın, hepsi onlarca takdir ve övgüye mazhar olmuş subaylar. Bilinçli şekilde ordu içinde bir kıyım yapıldı. Olası darbelere karşı kendilerine karşı duracakları YAŞ kararlarıyla ihraç ettiler. Şimdi ise bizim ne kadar haklı, onların ne kadar haksız olduklarını gösteren bir durum yaşıyoruz."

ARAŞTIRMA KADROSUNDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM

Sebahattin Güngör, ordudan atıldıktan sonra asgari ücretle çeşitli işlerde çalışarak SSK’dan emekli olduğunu anlattı. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte emekli sandığına geçmek üzere başvuru yaptığını belirtti. Bir diğer mağdur Ahmet Rasim Erenler ise 1997 yılında ‘irticai faaliyette bulunduğu gerekçesiyle’ ordudan ihraç edildiğini söyledi. Erenler, "Hanımım başörtülüydü, ben de namaz kılıyordum. Atılma gerekçem işte bu." dedi. Orduda kademeli başçavuş olduğunu söyleyen Erenler, atıldıktan sonra birçok iş yaptığını şu anda ise boya-badana işiyle meşgul olduğunu belirtti. Erenler, dilekçesinde emekliliği gelmediği için devletin araştırma kadrosunda çalışmak istediğini yazdı.

ASDER Onursal Başkanı Şahin Özdaş ise emekliliğine 2 ay kala ordudan atıldığını söyleyerek, "Ordudan emekli olmuş emsallerimle aynı haklara sahip olmak için ben de başvuru yaptım. Dilekçelerimizin en geç altı ay içinde sonuçlanacağını tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.

12 Mart 1971 tarihinden sonra yargı yoluna kapalı idari işlemler veya YAŞ kararları ile TSK’dan ilişiği kesilenlerle ilgili anayasa değişikliği kapsamında hazırlanan uyum yasaları, önceki gün Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda özlük hakları için müracaat edenlerin, başvuru dilekçesinde ‘kamu kurumlarında çalışmak isteyip istemediğini’ belirtmesi gerekiyor. Söz konusu işlem için verilen süre 60 gün. Müracaat evrakları, posta yoluyla Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderilebiliyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme